Szukaj

Szwecja: rozdano Nagrody Nobla 2011 laureatom

Podziel się
Komentarze0

W sobotę, laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, literatury, ekonomii, fizyki oraz chemii, otrzymali swoje nagrody z rąk szwedzkiego króla, Karola Gustawa XVI, w czasie uroczystej gali w Sztokohlmie. W zgodzie ze zwyczajem, nagrody rozdano w rocznicę śmierci założyciela nagrody, Alfreda Nobla, w dniu 10 grudnia (uczony zmarł w 1896 roku).Nagroda Nobla to złoty medal, dyplom oraz 10 000 000 koron szwedzkich, co przelicza się aktualnie na 1 480 000 dolarów albo 1 100 000 euro. Suma ta jest dzielona, kiedy laureatów jest więcej niż jeden. W ciągu dnia ma również miejsce tradycyjny bankiet noblistów, w obecności rodziny królewskiej oraz 1 400 gości.

Tego roku, Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny została przyznana biologowi francuskiemu, Jules Hoffmann, a także dwóm innym badaczom – Amerykanin Bruce Beutler oraz Kanadyjczyk Ralph Steinman. Cała trójka została odznaczona za zrewolucjonizowanie wiedzy na temat układu odpornościowego.

Ale kanadyjski badacz, Ralph Steinman zmarł na nieszczęście, w wieku 68 lat, trzy dni przed ogłoszeniem laureatów na rok 2011, w dniu 3 października. Dlatego też w jego imieniu nagrodę odebrała jego żona.

W krótkiej przemowie, francuski naukowiec, Jules Hoffman podkreślił stałe ryzyko, jakim są infekcje mikrobowe oraz pasożytnicze, mimo postępów w badaniach immunologicznych. Naukowiec stwierdził, iż na nasze nieszczęście żyjemy w środowisku, w którym czynniki zakaźne mogą bardzo szybko ewoluować i przedstawiać stałe zagrożenie dla zdrowia człowieka.


Odkrycie quasi-kryształów nagrodzone w dziedzinie chemii


W fizyce, Nagroda Nobla 2011 roku została przyznana dwóm amerykańskicm naukowcom, także badaczowi australijsko-austriackiemu. Saul Perlmutter, Adam Riess oraz Brian Schmidt odpowiednio, zostali nagrodzeni za odkrycie przyśpieszenia ekspansji wszechświata.

Dwóch innych amerykańskich uczonych, Thomas Sargent oraz Christopher Sims, otrzymali nagrodę w dziedzinie ekonomii, za swoje poszukiwania dotyczące związków przyczynowych między polityką gospodarczą oraz różnymi zmiennymi makroekonomicznymi (produkt przemysłowy brutto, inflacja, zatrudnienie, inwestycje).

Izraelski naukowiec Daniel Shechtman otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za swoje odkrycie quasi-kryształów. Te symetryczne struktury atomowe, w których istnienie nikt nie wierzył, zostały w końcu uznane przez społeczność naukową i zburzyły koncepcje chemiczne na temat materiałów stałych.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury poszła tego roku do poety szwedzkiego, o nazwisku Tomas Tanstromer. Poeta ten ma 80 lat i dziś doświadcza problemów z mówieniem, od czasu udaru mózgu, który przeszedł w 1990 roku. Swoją nagrodę odebrał na wózku inwalidzkim.

Nagroda Nobla w dziedzinie pokoju została złożona na ręce prezydent Liberii, pani Ellen Johnson Sirleaf, na ręce jej rodaczki Leymah Gbowee oraz na ręce Jemenki Tawakol Karman, osobistości znanej ze swoich działań w czasie tak zwanej „wiosny arabskiej”. Nagrody te zostały przyznane nieco później, tego samego dnia, już w Oslo, a nie w Sztokholmie.

Komentarze do: Szwecja: rozdano Nagrody Nobla 2011 laureatom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz