Szukaj

Sztuczna siatkówka ze zdolnością do przywrócenia normalnego widzenia

Podziel się
Komentarze0

Po raz pierwszy naukowcy rozszyfrowali neutralny kod siatkówki, służący do komunikacji z mózgiem, by stworzyć nową, bardziej efektywną protezę siatkówki dla niewidomych. Dwoje naukowców z Medycznej Szkoły Wyższej Weill Cornell odczytało nerwowy kod siatkówki myszy i połączyło tę informację z nową protezą, pozwalającą na przywrócenie wzroku u niewidomego zwierzęcia.Badacze twierdzą, że udało im się również złamać kod siatkówki małpy, niemal identyczny z ludzkim, i mają nadzieję na szybkie zaprojektowanie oraz testowanie urządzenia, które posłużyłoby niewidomym ludziom.

Przełomowe osiągnięcie, ogłoszone w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), zwiastuje znaczący postęp w długoletnich próbach przywrócenia wzroku.

Obecnie protezy dostarczają niewidomym użytkownikom możliwość widzenia plam i konturów światła, pomagając im się poruszać.

Nowy przyrząd dostarcza natomiast kod pozwalający na przywrócenie normalnego widzenia.

Kod jest tak dokładny, że umożliwia rozpoznawanie rysów twarzy i pozwala zwierzętom na śledzenie ruchomych obrazów.


Główny badacz, dr Sheila Nirenberg, neurolog z Weill Cornell, przewiduje, że pewnego dnia niewidomi będą mogli nosić wizjer, podobny do tego, jakiego używano w serialu telewizyjnym Star Trek. Aparat wizjera pobierze światło i użyje komputerowego chipu, aby włączyć je do kodu, który mózg będzie w stanie przełożyć na obraz.

To ekscytujący moment. Jesteśmy w stanie przywrócić wzrok niewidomej myszy i najszybciej jak to możliwe zmierzamy do uczynienia tego samego z ludźmi, mówi dr Nirenberg, profesor w Katedrze Fizjologii i Biofizyki oraz w Instytucie Biomedycyny Obliczeniowej w Weill Cornell.

Współautorem badań jest dr Chethan Pandarinath, były student dr Nirenberg, a obecnie habilitowany pracownik Uniwersytetu Stanforda.

Nowa metoda daje nadzieję 25 milionom ludzi na całym świecie, którzy cierpią z powodu utraty wzroku spowodowanej chorobami siatkówki. Ponieważ terapie lekowe pomagają tylko niewielkiemu ułamkowi chorych, protezy są najlepszym sposobem na przywrócenie widzenia.

Jest to pierwsza proteza, która ma potencjał, by zapewnić normalny lub bliski normalnemu wzrok, ponieważ wykorzystuje ten specyficzny kod, wyjaśnia dr Nirenberg.

Komentarze do: Sztuczna siatkówka ze zdolnością do przywrócenia normalnego widzenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz