Szukaj

Szczupłe kobiety zarabiają więcej niż grube

Podziel się
Komentarze0

Niezliczone badania to udowadniają: kobiety średnio zarabiają mniej niż mężczyźni. Ale wydaje się, iż istnieje jeszcze jeden czynnik dykryminacji płacowej, który mało jednakże do tej pory został przestudiowany. Mianowicie, chodzi tutaj ni mniej ni więcej, jak tylko o wagę.Według ostatniego badania, które ukazało się w dzienniku Journal of Applied Psychology, kobiety, które są „bardzo szczupłe”, zarabiają rocznie średnio 22 000 dolarów (15 000 euro) więcej niż ich „odpowiedniczki o wadze średniej”, jak donosi magazyn Time.

Timothy A. Judge z Uniwersytetu na Florydzie oraz Daniel M. Cable z London Business School przestudiowali związek między płacą i wagą u kobiet i mężczyzn, opierając się na dwóch podłużnych badaniach (jedno badanie amerykańskie i jedno badanie niemieckie).

Według rezultatów ich prac, nie tylko kobiety o wadze średniej zarabiają mniej, ale również kobiety „solidne” i „bardzo solidne” pod względem wagowym zawierają odpowiednio o 9 000 i o 19 000 dolarów mniej niż nich odpowiedniczki o wadze średniej.


Inna informacja wypływająca z badania: przybranie na wadze wydaje się mieć większy wpływ na płacę kobiet niż na płacę mężczyzn.

Jak również podkreśla to Huffington Post, badania, które odnosiło się do ponad 23 000 zatrudnionych, pokazuje, że bardzo szczupłe kobiety są właśnie tymi, które najbardziej tracą na płacy, jeśli przybywa im kilka dodatkowych kilogramów.

Autorzy badania piszą w swoich podsumowaniach: mimo że waga została już przestudiowana, dostarczamy tutaj nowych teorii i dowodów na to, że powiedzenie „dwie wagi, dwie miary” jest bardziej złożone niż jak to wcześniejsze badania pokazywały.

Lisa Quast pisze na stronie magazynu Forbes, że stwierdzenie dokonane przez to badanie jest odbiciem generalnej tendencji w społeczeństwie amerykańskim: w kulturze amerykańskiej, wiemy, że standardy piękna są bardziej "szczupłe" dla kobiet niż dla mężczyzn (widać to bardzo dobrze w przekonaniu, że kobiety z nadwagą są zwyczajnie "grube", podczas gdy mężczyźni z nadwagą są zaledwie "solidnie zbudowani”.

Z czasem, standardy dla kobiet jeszcze się pogorszyły, a kobiety próbują stracić coraz więcej kilogramów.

Magazyn Time pisze: a więc, drogie panie, nawet jeśli podejmujecie wysiłki, aby zredukować nierówność płacową kobiety/mężczyźni, to pozostaje jeszcze nierówność płacowa z zależności od płci i od wagi. Chcielibyśmy móc z tego w tym momencie zdradziecko żartować, ale szczerze mówiąc, jesteśmy zbyt zdeprymowani.

Komentarze do: Szczupłe kobiety zarabiają więcej niż grube

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz