Szukaj

Szczepionka przeciwko grypie: mniej skuteczna w 2012

Podziel się
Komentarze0

Zima, która w końcu zdecydowała się odejść - miejmy nadzieję, że na dobre - bez wątpienia była zimą grypy H3N2. Nawet jeśli szczepionka proponowana populacji wykazała się skutecznością przeciwko innym typom wirusa (78,2% skuteczności przeciwko szczepom B, a 62,1% skuteczności przeciwko szczepom A(H1)pdm09), to jednak okazała się zadziwiająco nieskuteczna przeciwko H3N2 – zaledwie 41,9% skuteczności, według danych Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób.W konsekwencji, globalna skuteczność szczepionki, mimo że wyższa niż 75%, nie przekroczyła 50,4% w trakcie ostatniej kampanii szczepień.

Jak każdego roku, Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała swoje zalecenia dotyczące wirusów grypowych, przeciw którym trzeba było przygotować szczepionkę.

Okazuje się teraz, że szczepy H3N2 przekazane laboratoriom na całym świecie wydają się teraz nieco różne od tych, które na początku zostały wyselekcjonowane.


Jak mówi prof. Bruno Lina, dyrektor francuskiego narodowego referencyjnego centrum grypy, wirus dostarczony do laboratoriów i poddany tam hodowli w celu opracowania szczepionki, przeszedł bardzo lekką mutację, której nie wykryto od razu.

Szczepionka opracowana na tej podstawie nie stymulowała więc produkcji szerokiej gamy przeciwciał, z których tylko część pozwoliła walczyć z aktualnie krążącym H3N2.

– Anomalię tę wykryto – mówi prof. Lina – ale trochę za późno. Niemożliwe było rozpoczynanie na nowo produkcji, ponieważ szczepionka pozostawała skuteczna przeciwko dwóm innym szczepom wirusowym, wchodzącym w jej skład.

Zalecenia WHO na 2014 rok biorą pod uwagę tę anomalię.

Komentarze do: Szczepionka przeciwko grypie: mniej skuteczna w 2012

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz