Szukaj

System immunologiczny człowieka może chronić przed chorobą Alzheimera

Podziel się
Komentarze0

Całkiem niedawno naukowcy odkryli, że system immunologiczny u myszy angażuje się w proces niszczenia beta-amyloidów w mózgu, czyli substancji, która jest główną przyczyną rozwoju Alzheimera. Obecnie okazuje się, że może to mieć miejsce również u ludzi.Naukowcy w swoich badaniach przetestowali próbki krwi 700 osób, sprawdzając poziom ekspresji tysięcy genów.

Następnie zastosowali popularną metodę, używaną do badania pamięci i innych funkcji poznawczych.

Odkryli, że marker aktywności układu immunologicznego przeciwko beta-amyloidom (gen CCR2) okazał się być głównym markerem związanym z funkcjonowaniem pamięci u człowieka.

Wcześniejsze badania na myszach wykazały, że przyrost części systemu immunologicznego aktywowanej przez CCR2 w krwiobiegu, przyczynia się do poprawy pamięci u gryzoni podatnych na chorobę Alzheimera.


Prowadzący badania profesor David Melzer tak skomentował osiągnięte wyniki: „To niezwykle ekscytujące odkrycie. Być może oznacza to, że można wzmacniać powiązaną z genem CCR2 część ludzkiego układu immunologicznego, aby spowolnić chorobę Alzheimera, ale należy wykonać jeszcze wiele pracy, alby upewnić się, że jest to bezpieczna i efektywna metoda”.

„Identyfikacja głównego gracza w związku między funkcjonowaniem systemu immunologicznego a zdolnościami poznawczymi, może pomóc nam lepiej zrozumieć proces postępowania Alzheimera i powiązanych z nim zaburzeń” – zauważa współautorka badań dr Lorna Harris.

Odkrycie badaczy z Peninsula College of Medicine and Dentistry na Uniwersytecie Exeter i ich kolegów z National Institute on Aging w USA i Włoszech jest tym istotniejsze, że choroba Alzheimera dotyka obecnie około 490 000 ludzi w samej tylko Wielkiej Brytanii.

Komentarze do: System immunologiczny człowieka może chronić przed chorobą Alzheimera

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz