Szukaj

Suplementy witaminy E mogą osłabiać kości?

Podziel się
Komentarze0

Codzienne zażywanie suplementów witaminy E może powodować ścieńczanie kości, stwierdza nowe badanie. Badacze z uniwersytetu tokijskiego Keio University przeprowadzili testy laboratoryjne na szczurach i odkryli, że witamina E symuluje komórki degradujące kości. A to prowadzi do ich osłabienia. Prace te zostały oparte na najbardziej powszechnej postaci witaminy E, czyli na alfa-tokoferolu.
Jak badacze stwierdzili, molekuła ta powoduje obniżenie poziomu resorpcji, co jest procesem, w którym minerały kości są rozkładane i recyklingowane przez ciało, co sprzyja rozwojowi kości. Natomiast, alfa-tokoferol wchodzi w interakcję z tym procesem, co skutkuje ścieńczaniem kości.

Badanie to zostało przeprowadzone na myszach laboratoryjnych. Okazało się, że te, które miały niskie poziomy witaminy E we krwi, miały też nadmiernie grube kości. Świadczy to o tym, jak mówią badacze, że ich ciała nie były w stanie rozkładać starych kości i budować nowych, zdrowych. Natomiast, kiedy badacze podali myszom alfa-tokoferol w suplementach, w dawkach ekwiwalnentych od ilości zażywanych przez ludzi, w ciągu 8 tygodni masa kostna tych myszy zmniejszyła się o 20%.

Aczkolwiek, jak dodają badacze, nie zaobserwowano takiego samego efektu, kiedy myszom podano mniej powszechną postać witaminy E, delta-tokoferol.

Niski poziom resorpcji kości jest związany z osteoporozą, kiedy kość jest rozkładana szybciej niż jest budowana, a to skutkuje osłabieniem struktury kostnej. Wcześniejsze badania wykazały, że alfa-tokoferol jest korzystny dla zdrowia kości, ale jak podkreślają badacze z uniwersytetu tokijskiego, większość z tych badań posłużyła się małymi próbkami i nie była dobrze kontrolowana.Doktor Takeda, główny autor tego badania, mówi: w sumie, pokazujemy, że witamina E stymuluje resorpcję kości i zmniejsza masę kości zapoczątkowując proces fuzji osteoklastów. Co więcej, dostarczamy dowód na to, że serum witaminy E jest determinujące dla masy kości.


Biorąc pod uwagę popularność witaminy E, a zwłaszcza alfa-tokoferolu, jako suplementu, badacze powinni zastanowić się nad szerszym badaniem, aby sprawdzić, czy jej dzialanie na zdrowie kości faktycznie jest takie, jak sugerują japońscy badacze.

Kości przestają rosnąć na długość w wieku około 16 – 18 lat, ale gęstość kości stale powoli rośnie. Proces się zatrzymuje, kiedy mamy dwadzieścia kilka lat. W tym punkcie, równowaga między niszczeniem kości i budową kości pozostaje stabilna.

Aczkolwiek, utrata masy kostnej staje się szybsza, kiedy się starzejemy i gęstość kości spada, w szczególności u kobiet, kilka lat po menopauzie. Osteoporoza zwiększa ryzyko złamania kości w nadgarstkach, biodrze oraz kości kręgosłupa.

Witamina E jest powszechnie zażywana z powodu jej antyoksydacyjnych właściwości. Chroni ona naturalną witaminę A w organizmie przed zniszczeniem przez wolne rodniki. Witamina E pozwala równieć chronić komórki skóry przed zniszczeniem związanym z wiekiem. Wykazano również, że witamina E może nas chronić przed nowotworami, chorobami serca oraz udarem mózgu.


Jak wzmocnić kości?– jedz produkty oparte na soi wzbogacone wapniem, takie jak tofu. Wapń to podstawowy minerał pomagający budować zdrowe kości;

- pij mleko: jest to jedno z najbogatszych źródeł witaminy E i wapnia;

- wychodź na słońce: słońce stymuluje produkcję witaminy D w organizmie, bez której ciało nie może absorobować wapnia;

- jedz sardynki i jogurt. Może nie za jednym razem, ale pamiętaj, że są one doskonałym źródłem wapnia;

- ogranicz sól. Sól bowiem pozbawia ciało wapnia;

- jedz orzechy i migdały. Są one ważnym źródłem potasu, który ogranicza utratę wapnia z kości. Orzechy również zawierają dużo protein i innych ważnych składników, które pomagają zbudować zdrowe kości;

- jedz zielone warzywa. Są one pełne calcium.

Komentarze do: Suplementy witaminy E mogą osłabiać kości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz