Szukaj

Stymulator serca dla pacjenta wymagającego diagnostyki z użyciem rezonansu magnetycznego

Podziel się
Komentarze0

W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu wszczepiono pacjentowi z guzem mózgu stymulator serca zaprojektowany z myślą o osobach wymagających badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.


Poznań, listopad 2011 r. – W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu wszczepiono pacjentowi  stymulator serca, który jest odporny na działanie pola magnetycznego wytwarzanego w trakcie rezonansu magnetycznego (MRI). Zabieg przeprowadził dr Jaromir Furmaniuk wraz z zespołem z pracowni Kardiologii Inwazyjnej i Naczyniowej. Układy stymulacji Medtronic Ensura MRI SureScan™ są pierwszymi systemami stymulującymi, które zostały zaprojektowane, przebadane i oznaczone znakiem CE – dopuszczającym wykonywanie skanów MRI całego ciała.

Pacjent, u którego w Poznaniu zaplanowano wszczepienie stymulatora, przechodził w międzyczasie szczegółową diagnostykę. Dzięki badaniom wykryto u niego nowotwór - oponiaka mózgu, którego leczenie wymaga powtarzania diagnostyki z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego w celu monitorowania przebiegu choroby. Pacjent był przekonany, że będzie musiał zrezygnować ze wszczepienia stymulatora serca.

Dr Jaromir Furmaniuk podkreśla: “Nasz pacjent miał szczęście. Posiadaliśmy w szpitalu urządzenie, które zabezpieczy naszego pacjenta przed zdarzeniami kardiologicznymi. Jeszcze niedawno, prawdopodobnie by odstąpiono od wszczepienia stymulatora, gdyż nie było urządzenia obojętnego na działanie silnego pola magnetycznego wytwarzanego podczas badania MRI. Od roku takie urządzenie jest dostępne i jest to niezmiernie istotne. Szacunki wskazują, że coraz więcej pacjentów z implantowanymi urządzeniami kardiologicznymi będzie wymagało badania rezonansem magnetycznym”.


Wskazaniem do implantacji układu stymulującego obojętnego na działanie pola elektromagnetycznego są choroby towarzyszące zaburzeniom rytmu serca wymagające diagnostyki MRI w tym nowotwory i zaburzenia neurologiczne. Dane szacunkowe wskazują, że 50-75 procent pacjentów z implantowanymi urządzeniami kardiologicznymi na całym świecie będzie wymagało badania rezonansem magnetycznym. Po 65 roku życia prawdopodobieństwo konieczności wykonania badań MRI wzrasta podwójnie, ta sama demograficzna grupa najczęściej kwalifikuje się też do wszczepienia stymulatora. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na MRI konieczne było wprowadzenie rozwiązań umożliwiających bezpieczne wykonywanie tego badania u chorych ze stymulatorami.

Rezonans magnetyczny jest standardowym badaniem obrazowym tkanek miękkich, których nie można diagnozować badaniem rentgenowskim, badaniem USG lub za pomocą tomografii komputerowej. Badanie to ma decydujące znaczenie dla wczesnego wykrywania, diagnozowania i leczenia chorób w tym nowotworów i guza mózgu.

W układzie stymulującym Ensura MRI SureScan™ firmy Medtronic (stymulator + elektrody)  - jedynym posiadającym znak CE - zastąpiono elementy, które mogły ulegać naładowaniu magnetycznemu. Obwody elektryczne wyposażono w specjalne osłonki, a same elektrody zmodyfikowano tak, by badanie MRI nie wpływało na parametry stymulacji. Dodatkowo wprowadzono specjalnie zaprojektowane oprogramowanie (tryb SureScan™), które należy uruchomić podczas wykonywania rezonansu magnetycznego.

Komentarze do: Stymulator serca dla pacjenta wymagającego diagnostyki z użyciem rezonansu magnetycznego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz