Szukaj

Styczeń 2012: fakty, o których nie można nie wiedzieć

Podziel się
Komentarze0

Pierwszy miesiąc 2012 roku już za nami, stąd też pomysł na podsumowanie ważnych wydarzeń, których byliśmy świadkami – bądź nie – w styczniu. Przyjrzyjmy się więc jeszcze raz znakom, jakie dawała nam natura, odkrywając przed nami pszczołę-zombie czy miniaturową żabkę. Nie bez znaczenia jest też kawałek Czerwonej Planety, odkryty na Ziemi, w tym roku, kiedy na poważnie naukowcy rozważają misję na Marsa.Tissint, meteoryt z Maroka

Fragmenty ważące 7 kilogramów, to właśnie meteoryty, które spadły w lipcu 2011 roku w pobliżu wioski Tissint w Maroku. Mają one kosztować jakieś 3 000 000  euro. W rzeczywistości, ich marsjańskie pochodzenie zostało potwierdzone. Ale ich prawdziwa cena może naprawdę być niemożliwa do określenia, jeżeli odkryjemy dowody na istnienie życia na Czerwonej Planecie.

Najmniejsze żabki na świecie: zwycięzcą jest...

W momencie kiedy Paedophryne dekot przyjęła tytuł najmniejszej żaby na świecie, to już miesiąc temu inna żabka ją zdetronizowała: Paedophryne amauensis. Tym samym, żabka ta stała się również najmniejszym znanym kręgowcem. 

Pszczoły zombie wychodzą z ula nocą...

Pszczoła domowa, Apis mellifera, cierpi z powodu licznych dolegliwości. A tutaj przedstawiamy nową: mucha Apocephalus borealis. Kiedy pszczoła zostanie zarażona przez tę muchę, przeistacza się w prawdziwe zombie, a w końcu, po serii przedziwacznych zachowań, umiera. Jest to kolejny czynnik, który przyczynia się do coraz większego zakresu zespołu wymierania kolonii pszczół.

Na Galapagos, odkryto żółwia, który wymarł ... 150 lat temu...

Wymarły gatunek pojawia się ponownie! Tak właśnie stało się w przypadku żółwia Chelonoidis elephantopus (żółw słoniowy), który jest gatunkiem związanym z wyspami Galapagos, o którym myślano, że zniknął z powierzchni ziemi około 150 lat temu. Nie była to prawda, jak pokazują przeprowadzone analizy genetyczne. A jednak, nikt jeszcze nie widział tego tajemniczego żółwia...

Hakerzy chcąc swojego własnego satelity, a nawet wybrać się na Księżyc...

Aby obejść cenzurę internetu, hakerzy z Chaos Computer Club wpadli na genialny pomysł: posłużyć się swoim własnym satelitą telekomunikacyjnym, aby stworzyć prywatny internet. Jeżeli się uda, specjaliści od informatyki jak najbardziej chętnie zobaczyliby się również na Księżycu.


Tajemnica śmierci ptaków Hitchcocka wreszcze rozwiązana

Nowe rezultaty badań pozwoliły w końcu zrozumieć co się tak dokładnie stało w nocy 18 sierpnia 1961 roku w mieście Santa Cruz, które doświadczyło inwazji zdezorientowanych umierających ptaków. Wydarzenia te zresztą zainspirowały słynnego reżysera brytyjskiego Alfreda Hitchcocka. Chodziło bowiem o toksyczną substancję, produkowaną przez fitoplankton: kwas domoikowy.

Blue Marble, Ziemia wersja XXL

Satelita meteorologiczny NPP, przechrzczony na Suomi NPP i wystrzelony w kosmos przez amerykańską agencją badań kosmicznych NASA, zrealizował gigantyczny obraz Ziemi, w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Małpa naczelna z Borneo, zagrożona, pojawia się w nowym miejscu


Pewna małpa naczelna, zagrożona wyinięciem, właście poszerzyła swoją strefę występowania. Małpa z gatunku Presbytis hosei canicrus w rzeczywistości została zauważona w lesie, który nie jest miejscem jej zwyczajowego występowania. Jest to dobra nowina, pod warunkiem, że ta populacja jest zdolna do przeżycia i że przestawiciele gatunku w dalszym ciągu będą występować w jego dawnym siedlisku.

Spadek poznawczy zaczyna się od 45 roku życia

Spadek naszych umiejętności umysłowych ma się zaczynać o wiele wcześniej niż naukowcy uważali, albowiem już około 45 roku życia. Testy przeprowadzone na tysiącach osób pokazują, że nawet przed pięćdziesiątką zdolności intelektualne znacznie spadają.

Zmiany klimatyczne zagrażają małym fokom

Przez kilka miesięcy po narodzeniu, małe foki z Grenlandii uczą się polować z matkami, na pokrywie lodowej. Ale z powodu ocieplenia klimatycznego, pokrywa ta topnieje każdego roku. Zmniejszenie jej powierzchni o 6% co dziesięć lat, od 1979 roku powoduje nienormalnie wysoką śmiertelność. W tym rytmie, gdzie małe foki będą się uczyć?

21 grudzień 2012: koniec świata?

Sagittarius A*, czyli Sgr A*: to supermasywna czarna dziura, kryjąca się w centrum Drogi Mlecznej. Według niektórych, Słońce i Ziemia mają być dokładnie w tej samej linii z nią, w dniu 21 grudnia 2012 roku. Wydarzenie to, przewidziane przez Majów, ma spowodować koniec świata. Zdaniem naukowców, przesilenie zimowe z dnia 21 grudnia ma być po prostu zwykłym końcem jesieni. Niech wierzy kto chce...

Laacher See: wulkan, który zniknął jak przekłuty balon...


Niewiarygodna mistyfikacja, która była dziełem brytyjskiego dziennika: superwulkan Laacher See, ukryty pod niemiecką ziemią, miał grozić wybuchem i zniszczeniem połowy kontynentu europejskiego. Oczywiście, był to bardzo nieprzyjemny żart, ale prasa podchwyciła...

Ryzyko białaczki większe w pobliżu elektrowni atomowych?

Badanie przeprowadzone we Francji pokazało, że osoby w wieku poniżej 15 lat, żyjące w pobliżu elektrowni atomowych, są o 90% bardziej zagrożone zachorowaniem na białaczkę. A jednak, naukowcy uważają, że radioaktywność nie jest tutaj przyczyną...

SOPA-PIPA: giganci amerykańscy przemysłu internetowego przeciwko prawu antypirackiemu

Google, Microsoft, Mozilla, Wikipedia, tak samo jak i inne potężne strony amerykańskie bardzo silnie mobilizują się, w momencie kiedy Kongres obraduje nad prawem antypirackim, które pozwalałoby zmuszać dostawaców internetowych amerykańskich do odcinania dostępu do stron internetowych mających serwery za granicą.

Komentarze do: Styczeń 2012: fakty, o których nie można nie wiedzieć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz