Szukaj

Stwardnienie rozsiane - konsultacje neurologiczne

Podziel się
Komentarze0

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego wznawia bezpłatne konsultacje neurologiczne w ramach długofalowego programu wspieranego przez firmę Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.  W pięciu miastach Polski: Warszawie, Gdańsku, Lublinie, Szczecinie i Radomiu na wątpliwości pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane będą odpowiadać lekarze neurolodzy. Zainteresowani wizytą proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z koordynatorem programu w danym mieście.


„Konsultacje organizowane przez PTSR nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród chorych. Każdego miesiąca mamy komplet pacjentów. To świadczy o tym, jak duże jest zapotrzebowanie wśród pacjentów na spotkania ze specjalistą, którego publiczna służba zdrowia nie jest w stanie zaspokoić” - mówi Małgorzata Łuba, koordynator konsultacji w Warszawie.

Partnerem programu jest firma Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

„Dzięki kontynuacji programu bezpłatnych konsultacji neurologicznych chcielibyśmy wesprzeć jak największą liczbę osób, która ma potrzebę skorzystania z porady lekarza neurologa. Zależy nam, aby pacjenci w dostępny sposób mogli zdobyć ważne dla nich informacje na temat choroby jaką jest stwardnienie rozsiane” - dodaje Magda Bober, Brand Public Relations Manager w Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o. 

Najbliższe konsultacje odbędą się 26 stycznia br. w siedzibie Szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Pacjentów, którzy nie będą mogli osobiście zgłosić się na konsultacje, zachęcamy do przesyłania swoich zapytań za pośrednictwem zakładki „Zadaj pytanie” dostępnej na stronie www.pozytywnyimpuls.pl. Na pytania odpowie neurolog - dr n. med. Lidia Darda-Ledzion z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.   


Więcej informacji:

Małgorzata Łuba - koordynator programu w Warszawie
Tel.: 0 801 313 333 lub 22 745 11 25
Jarosław Ziemlański - koordynator programu w Gdańsku
Tel.: 58 301 74 61

Arkadiusz Oleszczuk - koordynator programu w Lublinie
Tel. 724 691 786
Marzenna Gądek - koordynator programu w Szczecinie
Tel.: 781 13 15 13

Eleonora Rosmańska - koordynator programu w Radomiu
Tel.: 607 633 616

O SM (sclerosis multiplex, stwardnienie rozsiane)

SM pojawia się, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy).  Uszkodzenie mieliny zwalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które przez to przestają prawidłowo funkcjonować. Dotyczy najczęściej osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

Mechanizm choroby

SM jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu atakuje swoją własną tkankę w błędnym przekonaniu, iż jest to obce ciało. W przypadku SM system immunologiczny atakuje mielinę w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Najłatwiejszym sposobem, aby zrozumieć, co dzieje się w SM, jest wyobrażenie sobie swojego organizmu jako obwodu elektrycznego, z mózgiem i rdzeniem kręgowym jako źródłem mocy a kończynami i resztą Twojego organizmu jako oświetleniem, komputerami, TV itp. Twoje nerwy to kable elektryczne łączące całość obwodu, a mielina jest izolacją wokół tych kabli. Teraz wyobraź sobie, że izolacja ulega zniszczeniu. Rezultat? - Wadliwy czy wybuchowy sprzęt i możliwe spięcie.

Więcej informacji na www.ptsr.org.pl oraz www.mamsm.pl.

Stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów i zespołów objawów. Najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, móżdżkowe (zaburzenia równowagi), zaburzenia widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe. Częstym objawem jest również przewlekłe zmęczenie. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, aczkolwiek wielu pacjentów może doświadczać łagodnego przebiegu.

Komentarze do: Stwardnienie rozsiane - konsultacje neurologiczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz