Szukaj

Stwardnienie rozsiane: dobry poziom wykształcenia chroni mózg

Podziel się
Komentarze0

Wysokie wykształcenie nie służy li i jedynie do brylowania w towarzystwie i do wywierania dobrego wrażenia na otoczeniu. Włoscy badacze z Uniwersytetu w Bolonii właśnie odkryli, że bardzo dobre wykształcenie może być uważane za czynnik chroniący przed zaburzeniami poznawczymi powiązanymi ze stwardnieniem rozsianym.Badanie ukazało się w przeglądzie Restorative Neurology and Neuroscience.

Włoscy naukowcy przeprowadzili badanie, które miało przeanalizować u osoby dotkniętej stwardnieniem rozsianym zdolności jej mózgu do rekompensowania patologicznych uszkodzeń, poprzez koncentrowanie się na przetwarzaniu zadań.

Przypomnijmy, że jest to choroba postępująca, z którą wiąże się deficyt neuropsychologiczny.


Pośród czynników, które wzięto pod uwagę, Włosi pochylili się przede wszystkim nad poziomem wykształcenia oraz nad sukcesem kariery zawodowej. Poza tym nie zapomnieli o wpływie zmęczenia na wydolność poznawczą.

Uczestników badania – wszyscy w wieku ok. 40 lat, tej samej płci i o takim samym poziomie wykształcenia, co najmniej 12 lat edukacji -  czyli 50 dotkniętych stwardnieniem rozsianym, skonfrontowano z 157 osobami w dobrym zdrowiu.

Przeprowadzono serię testów, które pozwoliły przekonać się, że chorzy, którzy kształcili się najkrócej, mieli gorsze wyniki w testach poznawczych niż zdrowa grupa kontrolna. Natomiast chorzy o bardzo wysokim poziomie wykształcenia w niczym nie różnili się od grupy kontrolnej, jeżeli chodzi o sprawność ich funkcji poznawczych.

Komentarze do: Stwardnienie rozsiane: dobry poziom wykształcenia chroni mózg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz