Szukaj

Statyny mogą obniżać wskaźnik śmiertelności u pacjentów z nowotworami

Podziel się
Komentarze0

Według badań z Danii, osoby chorujące na raka mogą zniwelować ryzyko zgonu z powodu tej choroby dzięki zażywaniu preparatów obniżających poziom cholesterolu, zwanych statynami. Po przebadaniu prawie 300 tysięcy chorych okazało się, że chorujący na raka stosujący te preparaty umierali 15% rzadziej niż ci, którzy ich nie przyjmowali.W publikacji, która ukazała się w New England Journal of Medicine lekarze ogłosili, że zauważyli zależność między stosowaniem statyn a zmniejszoną liczbą zgonów na nowotwory. Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób te preparaty mają taki właśnie wpływ na liczbę zgonów. Dlatego właśnie potrzebne będą dalsze testy, które udowodnią czy to statyny czy inne substancje odpowiadają za taki stan rzeczy.

Naukowcy zaobserwowali, że zatrzymanie produkcji cholesterolu i pewnych rodzajów białek uniemożliwia komórkom nowotworowym rozmnażanie i rozprzestrzenianie się po organizmie. Oznacza to, że statyny mogą obniżać zdolność tych komórek do przemieszczania.

Grupa badaczy pod kierownictwem Sune Nielsen z Unversity of Copenhagen, korzystali z dwóch różnych baz danych, gdzie pierwsza dotyczyła wszystkich przypadków zachorowań na raka w Danii, a druga leków wypisanych na receptę. Pod uwagę zostali wzięci tylko pacjenci po 40 roku życia (młodsi raczej nie zażywają statyn.)


Skupili się oni na przypadkach zdiagnozowanych w latach 1995-2007. Porównali wskaźnik umieralności pomiędzy 19 tysiącami pacjentów, którzy brali statyny, a resztą, tj.277 tysiącami, którzy tego nie robili.

Poprzednie badania dowiodły takiego samego wpływu statyn na pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty. Inne testy pokazały skuteczność statyn u pacjentów z rakiem prostaty i piersi.

Jednakże, naukowcy nie zaobserwowali zmniejszonej zachorowalności na raka wśród osób stosujących statyny. Dlatego więc potrzebne są dalsze badania.

Doktor Neil Caporaso, lekarz i genetyczny epidemiolog z National Center Institute w Bethesda, stwierdził, że choć powszechnie przepisywane leki obniżające poziom cholesterolu mogą obniżać ryzyko zgonu z powodu raka, należy sceptycznie podchodzić do prezentowanych tutaj rezultatów. W artykule towarzyszącym publikacji zwrócił on uwagę, że naukowcy nie przyjrzeli się paleniu, które może być związane z przyjmowaniem statyn i prawdopodobieństwem zgonu.

Poza tym, jego zdaniem, pominęli oni wiele istotnych czynników, które mogły w konsekwencji doprowadzić do zgonu. Nie zgadza się on, że teraz nadszedł czas stosowania tych środków u chorych na nowotwory. Jego zdaniem, najpierw należy ustalić, jakie leki i w jakich dawkach mogą zwalczyć raka, i jak długo powinna trwać terapia, aby można było zaobserwować rezultaty.

Komentarze do: Statyny mogą obniżać wskaźnik śmiertelności u pacjentów z nowotworami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz