Szukaj

Starzenie spowolnione u myszy przy użyciu mieszanki suplementów

Podziel się
Komentarze0

Możliwe jest „uleczenie” starzenia? Chyba tak, jak mówią naukowcy, którzy odkryli, że myszy laboratoryjne stają się mądrzejsze i bardziej lotne, kiedy są karmione mieszanką suplementów odżywiania. Dieta i suplementy to nie jest konwencjonalna tarapia. Ale rezultaty uzyskane na zwierzętach przez naukowców z uniwersytetu McMaster University w Hamilton w Kanadzie, pokazują, w jaki sposób można – być może – spowolnić proces starzenia, aby uniknąć fizycznego i umysłowego spadku, który zdarza się coraz częściej wraz z biegiem lat.Profesor David Rollo opisuje, jak myszy w jego laboratorium zajadały się preclami nasączonymi koktajlem z witamin takich jak witaminy B, witamina D, a także z żeń szenia oraz z czosnku. Okazuje się, że myszy te żyły dłużej niż te, które nie miały okazji skorzystać z takiej diety.

Gryzonie, które przeszły na dietę z suplementami, właściwie miały lepsze wyniki w nauce w miarę tego, jak się starzały, mówi profesor David Rollo. Nie żyły one dłużej, ale poprawa ich funkcji mózgowych jest zauważalna.

Myszy również działały jak beztroskie nastolatki, wykazując spontaniczne funkcje motoryczne, które zazwyczaj zacierają się u dorosłych, co jest uniwersalnym znakiem starzenia. Myszy na suplementach utrzymywały swoje funkcje pamięciowe w testach, takie jak zapamiętywanie znajomych przedmiotów. Ich umiejętności uczenia się były podobne do umiejętności u młodych myszy.

Natomiast, gryzonie w tym samym wieku, które nie jadły suplementów, w testach osiągały wyniki jak 80-letni ludzie. Badacze stwierdzili więc, że koktajl zaserwowany myszom wyłączył pięć kluczowych mechanizmów związanych z procesem starzenia.


Dostępne w sklepach

Badaczom również udało się przedłużyć życie świerszczy, posługując się kombinacją diety oraz suplementów. A inni naukowcy osiągnęli podobne rezultaty u innych modeli zwierzęcych. Wiele z suplementów, którymi posłużył się profesor David Rollo, można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością.


Ale, jak uprzedza sam uczony, nie powinniśmy się tym bawić na własną rękę, ponieważ koktajl zastosowany w badaniu na myszach, nie został jeszcze przebadany pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia ludzkiego. Suplementy przekraczają barierę krew-mózg, aby dotrzeć do mitochondriów w mózgu, wyjaśnia jeszcze naukowiec. Jak do tej pory jednak, badacze w dalszym ciągu nie wiedzą jaki jest właściwie sposób działania suplementów i ich interakcje z organizmem. 

Życie do 1000 lat?

Tak jak profesor David Rollo, brytyjski gerontolog Aubrey de Gray z Cambridge jest optymistą odnośnie potencjalnego rozszerzenia spodziewanej długości życia ludzkiego, ale sam stosuje inną strategię: jego zdaniem, nie warto eliminować samego starzenia, ale trzeba skoncentrować się na rozszerzeniu tego okresu, kiedy ludzie są zdrowi i sprawni.

Wiemy, że z tak prostymi maszynami jak samoloty i samochody, nie mamy żadnych ograniczeń, stwierdza Aubery de Gray, który przyznaje, że ludzie są bardziej skomplikowani.

Możemy sprawić, że te maszyny działają, po prostu je naprawiając z głową i odpowiednio o nie dbając. I dokładnie tak samo może być z ciałem ludzkim.

Jeżeli uda nam się poddać kontroli medycznej wszystkie uszkodzenia molekularne i komórkowe, które akumulują się w naszym ciele przez lata, być może uda nam się również znacznie rozszerzyć spodziewaną długość życia, jak przypuszcza specjalista z Cambridge.

Jeżeli dobijasz do 26 roku życia, jakie są szanse, że nie dotrzesz do 27? Odpowiedź wynosi mniej niż jeden do tysiąca. Więc jeśli utrzymasz takie ryzyko, oznacza to bardzo wyraźnie, że możemy nawet osiągnąć czterocyfrową długość życia. Możemy żyć nawet 1000 lat, albo więcej, wyjaśnia Aubery de Gray.

Komentarze do: Starzenie spowolnione u myszy przy użyciu mieszanki suplementów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz