Szukaj

Sport i zdrowe żywienie w walce przeciwko cukrzycy

Podziel się
Komentarze0

Bardzo długo sądzono, że cukrzyca nie może zostać wyleczona, a jedynie kontrolowana. Badania udowadniają jednak, że zbilansowana dieta i aktywność fizyczna mogą doprowadzić do remisji choroby u części pacjentów. Cukrzyca II typu w świecie nadwagi i otyłości staje się coraz popularniejszą chorobą. Insulina, trzustkowy hormon odpowiedzialny za zmniejszenie wskaźnika cukru we krwi, traci skuteczności i musi być regularnie uzupełniana, aby móc kontrolować rozwój choroby.Bardzo długo sądzono, że jedynym sposobem regulowania przebiegu choroby jest podawanie lekarstw. Niedawno jednak, dzięki chirurgii bariatrycznej i pewnym ścisłym dietom, udowodniono, że można pójść dużo dalej i doprowadzić nawet do remisji choroby.

Podawanie lekarstw nie jest jedynym rozwiązaniem w walce z tą chorobą. Zdrowa higiena życia, na którą składa się mało kaloryczna żywność i regularna aktywność fizyczna, leczą, przynajmniej częściowo, jedną osobę na dziewięć, jak podają amerykańscy naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w JAMA.

W Stanach Zjednoczonych 8% populacji, czyli 25 milionów ludzi, choruje na cukrzycę.

Naukowcy zwerbowali 4 503 cukrzyków, w wieku między 45 a 76 rokiem życia, z nadwagą lub otyłych, alby uczestniczyli w trwającym 4 lata doświadczeniu.


Wolontariusze zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza składała się z pacjentów, którzy otrzymali podstawowe informacje na temat stylu życia, jaki powinni zaadaptować wobec cukrzycy, i byli zapraszani 3 razy w roku na spotkania w celu uzyskania kolejnych wskazówek.

Druga grupa zawierała cukrzyków, którzy brali udział w intensywniejszym programie: cotygodniowe spotkania w grupie i indywidualne ciągnęły się przez pierwsze 6 miesięcy, następnie zostały zredukowane do dwóch miesięcznie.

Ustanowionym celem, było jedzenie między 1 200 a 1 800 kalorii dziennie i praktykowanie 3 godzin sportu tygodniowo.

Efekty dostrzegalne były już po roku. U części z tych pacjentów, którzy zmienili swój styl życia i stracili na wadze, doszło do częściowej remisji choroby. Na leczeniu skorzystali najwięcej ci, którzy najbardziej schudli i byli w najlepszej kondycji fizycznej.

Można zatem stwierdzić, że poprawiając higienę życia można doprowadzić do poprawy stanu zdrowia, a nawet całkowitej remisji choroby. Terapię dopasować jednak należy do potrzeb i możliwości pacjenta, gdyż zakłóca codzienne życie.

Każdy postęp w walce z cukrzycą jest ważnym krokiem, zarówno dla zdrowia jak i ekonomii. Za oceanem wydaje się 116 miliardów dolarów na walkę z tą chorobą. Przewiduje się, że do 2050 liczba pacjentów się podwoi.


Komentarze do: Sport i zdrowe żywienie w walce przeciwko cukrzycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz