Szukaj

Spodziewana długość życia na świecie sięgnęła 70 lat

Podziel się
Komentarze0

W ciągu 20 lat, spodziewana długość życia przy urodzeniu zyskała całe 6 lat w skali całej planety i nie przestaje rosnąć, mimo ogromnych różnic istniejących pomiędzy krajami. Tak wynika z raportu WHO, który podkreśla, że tendencje te raczej się nie zmienią w ciągu kolejnych lat.Colin Mathers z WHO dodaje: - Spodziewana długość życia na całym świecie wzrosła z 64 lat w 1990 do 70 lat w 2011.

W 2011, spodziewana długość życia przy urodzeniu dla kobiet wynosiła 72 lata, a dla mężczyzn 68. Kobieta 69-letnia mogła spodziewać się, że przeżyje jeszcze 21 lat, czyli o 2 lata więcej niż w 1990. Mężczyzna w tym samym wieku mógł oczekiwać, że pożyje jeszcze 19 lat.

Ten spektakularny wzrost tłumaczy się przede wszystkim spadkiem śmiertelności dziecięcej, głównie w Chinach i Indiach, gdzie spodziewana długość życia wzrosła o 7 lat w ciągu dwóch dekad.


Nie wolno jednak zapominać, że istnieją kraje, gdzie żyje się krócej niż 20 lat temu: Korea Północna, RPA, Lesoto, Libia, Zimbabwe.

W zależności od poziomu rozwoju i regionów świata, różnice między krajami są ciągle bardzo duże. W Szwajcarii, Japonii i San Marino maksymalna spodziewana długość życia przy narodzeniu wynosi 83 lata. W Sierra Leone, kraju naznaczonym wojną domową ciągnącą się od 30 lat, liczba ta wynosi zaledwie 47 lat.

Ties Boerma, odpowiedzialny za statystyki w WHO, dodaje: - Nie istnieje żaden wiarygodny dowód na to, żeby spodziewana długość życia ludzkiego nie mogła dalej rosnąć. W krajach, gdzie żyje najwięcej stulatków (Japonia, Szwajcaria, Australia), spodziewana długość życia w dalszym ciągu rośnie.

Komentarze do: Spodziewana długość życia na świecie sięgnęła 70 lat

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz