Szukaj

Spam związany z cukrzycą u rdzennych Amerykanów

Podziel się
Komentarze0

W nowym badaniu, naukowcy stwierdzają, że rdzeni Amerykanie, czyli Indianie, którzy często jedzą przetworzone mięso z puszek, są dwa razy bardziej zagrożeniu zachorowaniem na cukrzycę, w porównaniu do tych, którzy jedzą niewiele, albo w ogóle, tego typu produktów, które generalnie są określane jako „spam”. Niestety, tego typu „spam” jest powszechym produktem żywnościowym, finansowanym przez rząd amerykański.Moim zdaniem, powiedział doktor Dariush Mozaffarian, profesor w szkole zdrowia publicznego Harvard School of Public Health, niezwiązany z tym badaniem, wyraźnie widać, że przetworzone mięso powinno zostać zredukowane, w szczególności w diecie Indian amerykańskich.

Rdzenni Amerykanie są wyjątkowo zagrożeni rozwojem cukrzycy – przed ukończeniem 55 roku życia, blisko połowa z nich ma już tę chorobę. Aby więc odnaleźć potencjalną przyczynę takiego stanu rzeczy, badacze przyjrzeli się 2 000 Indian z Arizony, z Oklahomy, a także z Południowej i z Północnej Dakoty.

Indianie ci musieli odpowiedzieć na pytanie w kwestionariuszu, na temat ich diety, zdrowia oraz stylu życia. Żaden z uczestników tego projektu, których średnia wieku wynosiła 35 lat, nie miał cukrzycy, kiedy badanie się zaczęło. Po pięciu latach, badacze ponowili testy i stwierdzili, że 243 osoby z tej grupy zchorowały na cukrzycę.

Pośród 500 osób w oryginalnej grupie, które jadły najwięcej przetworzonego mięsa, 85 zachorowało na cukrzycę. Natomiast, pośród 500 osób, które jadły najmniej tego „spamu”, jedynie 44 osoby zachorowały na cukrzycę.

Zaznaczamy jeszcze, że Spam to nazwa marki produktów wieprzowych, ale termin ten jest używany również do opisania wszelkiego rodzaju przetworzonego, zapuszkowanego mięsa w Stanach Zjednoczonych,
jak wyjaśnia pani Amanda Fretts, główna autorka tego badania, pracująca w szkole medycznej University of Washington School of Medicine.


Wiele społeczności, które zostały przebadane w tym projekcie, żyje w naprawdę wiejskich strefach, z ograniczonym dostępem do sklepów, dlatego też zależą oni od produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Dodatkowo, zapuszkowane mięso jest również darmowo dostępne dla Indian amerykańskich jako część programu wsparcia prowadzonego przez amerykański departament rolnictwa.


Naukowcy wykazali również, że nieprzetworzone mięso nie wykazało takich powiązań z cukrzycą. Poza tym, ludzie byli tak samo zagrożeni cukrzycą niezależnie od tego ile zjedli hamburgerów czy kotletów wieprzowych lub wołowych.

Odkrycia te również wspierają wcześniejsze rezultaty z badania, które badało powiązania między mięsem i cukrzycą. Prace te stwierdziły, że przetworzone mięso było związane z ryzykiem cukrzycy większym o 19%, podczas gdy nieprzetworzone mięso było neutralne.

Jak stwierdza doktor Darius Mozaffarian, nie ma jasnego wyjaśnienia dla tego związku między cukrzycą a przetworzonym mięsem.

Uważam, mówi Darius Mozaffarian, że największą różnicą między przetworzonym mięsem i nieprzetworzonym mięsem, jest sód. Przetworzone mięso ma po prostu większe ilości sodu, a wiemy, że sodium zwiększa ciśnienie krwi. Możliwe jest więc, że sód ma również inny wpływ na zdrowie, a więc trzeba to przebadać.

Jak dodaje jeszcze pani Amanda Fretts, ludzie, którzy jedli najwięcej przetworzonego mięsa, byli również znacznie ciężsi i mieli grubsze talie. Dlatego też, jak przypuszczają badacze, można stwierdzić, że przetworzone mięso przyczynia się do otyłości. A otyłość znów podnosi ryzyko cukrzycy.

Poza tym, do konserwacji mięsa jest używany azotyn sodu – ten składnik również jest podejrzewany o powiązania z cukrzycą. Musimy przeprowadzić więcej badań, aby się upewnić, mówi pani Amanda Fretts.

Na sam koniec, badaczka podsumowuje: obecne badanie nie potrafi udowodnić, że jedzenie przetworzonego mięsa jest w stu procentach związane z ryzykiem cukrzycy. Było to bowiem badanie obserwacyjne, a więc naukowcy nie potrafią powiedzieć, czy chodzi tu o samo mięso, czy też może o coś innego. Badanie to na pewno potrzebuje kontynuuacji.

A jak stwierdza profesor Nathan Bryan, z uniwersytetu w Teksasie, azotyny prawdopodobnie nie są winne postwania powiązania między przetworzonym mięsem a cukrzycą. Nitratów jest bowiem bardzo niewiele w mięsie, zarówno przetworzonym jak i świeżym. A głównym źródłem nitratów są przecież warzywa, powiedział profesor Nathan Bryan.

Komentarze do: Spam związany z cukrzycą u rdzennych Amerykanów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz