Szukaj

Sonda GRAIL: niezwykłe wideo pokazuje ukrytą twarz Księżyca

Podziel się
Komentarze0

Sondy Grail amerykańskiej agencji NASA, które obserowały Księżyc od początku stycznia 2012 roku, właśnie wysłały swoje pierwsze wideo przedstawiające ukrytą twarz tego satelity Ziemi. Czyli tę część, której z Ziemi nie możemy zobaczyć.Naukowcy amerykańscy bardzo wiele spodziewają się po tej misji, i raczej się nie pomylili, biorąc pod uwagę pierwsze imponujące rezultaty.


W rzeczywistości, sondy Ebb i Flow pozwoliły amerykańskiej agencji badań kosmicznych na obejrzenie pierwszego wideo z ukrytą twarzą Księżyca. Wideo to zostało zrealizowane, kiedy sondy Grail przelatywały nad tym ciałem niebieskim z bieguna północnego w kierunku bieguna południowego.

Przełożona tej misji w Agencji NASA, pani Maria Zuber, zadeklarowała, że ta twarz Księżyca nosi ślady licznych wypadków i pokryta jest kraterami wynikającymi z udrzeń asteroidów.

Bardzo łatwo zauważalne na tym wideo, Jezioro Zachodnie, mieści się w niższych warstwach tego satelity. Jezioro Zachodnie jest basenem o szerokości 900 kilometrów, rozciągającym się po obu stronach Księżyca. Można również zobaczyć krater Drygalski, bardzo łatwo rozpoznawalny dzięki rozświetlnym obrazom w jego centrum. Krater ten ma mieć kilka miliardów lat i powstał w wyniku potężnego zderzenia z wielką kometą albo asteroidą.


Sondy Ebb i Flow w dalszym ciągu będą orbitować wokół Księżyca, jeszcze przez wiele miesięcy, aby doprecyzować swoje informacje, przede wszystkim te, które dotyczą grawitacji – różnej na powierzchni tego ciała niebieskiego – jednocześnie rysując mapę zarówno powierzchni Księżyca, w najmniejszym szczególe, jak i jego głębokości.

W ten sposób, jak wyjaśnia kolejny przedstawiciel NASA, Charles Bolden, cytowany przez Daily Mail, obydwa bliźniacze statki GRAIL pozwolą rozszerzyć naszą znajomość satelity Ziemi, a także ewolucję naszej własnej planety.

Projekt Grail powinien również lepiej zrozumieć dlaczego Księżyc jest asymetryczny i dlaczego jego pole grawitacyjne – sześć razy niższe niż pole grawitacyjne Ziemi – jest nierówne na jego powierzchni. Jest to prawdziwa podróż do centrum Księżyca, stwierdza amerykańska agencja NASA.

Komentarze do: Sonda GRAIL: niezwykłe wideo pokazuje ukrytą twarz Księżyca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz