Szukaj

Smog przyczynia się do niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca

Podziel się
Komentarze0

Zdaniem naukowców, rola, jaką przypisuje się zanieczyszczeniu powietrza w przypadku zaburzeń rytmu serca (arytmii) - często prowadzących do śmierci - może być zbytnio bagatelizowana.

Wyniki niewielkiego badania przeprowadzonego na 25 osobach bez zdiagnozowanych chorób serca wykazały, że po wystawieniu na działanie zanieczyszczonego powietrza u osób tych zauważono wykrywalne zmiany w układzie elektrycznym serca.

 

Z analizy naukowców wynika, że zanieczyszczenie powietrza może zakłócać zdolność serca do systematycznej regulacji jego właściwości elektrycznych. Może to prowadzić do zaburzenia rytmu serca, które z kolei może wywołać nagły zgon sercowy u niektórych osób.

 

Fakt, że zanieczyszczenie powietrza może w ten sposób wpłynąć na zdrowych ludzi wynika z tego, że osoby chorujące na serce możą być jeszcze w większym stopniu zagrożone skażeniem, niż wcześniej uważano - twierdzą autorzy badania.

 

Wzywają oni do dalszych badań nad związkiem pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a arytmią, z większą świadomością lekarzy oraz ich uczestniczeniu w trudzie zwiększania ogólnej wiedzy na temat zagrożenia i znaczenia ograniczenia zatrucia środowiska.

 

Wyniki badania pojawią się 11 stycznia w czasopiśmie Journal of the American College of Cardiology.

Komentarze do: Smog przyczynia się do niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz