Szukaj

Skóra żaby może produkować użyteczne substancje antybakteryjne

Podziel się
Komentarze0

Żaby mogą o wiele więcej niż trzymać szkodniki w naszych ogródkach pod kontrolą. Coraz więcej badań bowiem pokazuje, że te niewielkie zwierzątka przechowują sekret zwalczania ludzkich chorób. Ostatnio, badanie opublikowane w Journal of Proteome Research wykazało, że pewien gatunek wyjątkowo śmierdzących żab ma skórę, która produkuje substancje antybakteryjne.A te substancje potencjalnie mogą zostać użyte do walczania bakterii odpornych na antybiotyki.

Ponieważ żaby te świetnie się mają w ciepłym, wilgotnym środowisku – które jest również doskonałym środowiskiem dla bakterii – posiadają one właściwość chronienia się przed bakteriami, stwierdzili badacze.

Naukowcy ci przyjrzeli się dziewięciu rodzajom śmierdzących żab i odkryli, że ta zdolność – czyli umiejętność chronienia się przed bakteriami – wynika z produkcji ponad 700 substancji chemicznych, zwanych specyficznymi peptydami antymikrobowymi, które działają zabijając bakterię oraz wzmacniając żabi układ odpornościowy.

Ostatnio, badacze z uniwersytetu Queen's University Belfast stwierdzili w swoich badaniach, że skóra żaby z gatunku Phyllomedusa sauvagii (chwytnice) może być potencjalnie używana do leczenia ponad 70 różnych chorób.


Proteina, która pochodzi od tych żab, jest w stanie zatrzymywać rozój naczyń krwionośnych, a tę właściwość można użyć przeciwko guzom nowotworowym, donosi BBC News. Zatrzymanie rozwoju naczyń krwionośnych sprawi, że nowotwór będzie mniej zdolny do rozprzestrzeniania się w ciele i być może pozwoli go całkowicie zabić, stwierdza profesor Chris Shaw z Queen's School of Pharmacy, którego ekipa wygrała nagrodę za te badania.

W ostatnim roku natomiast, badacze z Tufts University opublikowali badania w Journal of Neuroscience pokazujące, że sód może być użyteczny jako narzędzie regeneracji odciętych ogonów kijanek, co w przyszłości może przydać się ludziom, który stracili nerwy w wyniku traumatycznych obrażeń, stwierdza MyHealthNewsDaily.

Jak wyjaśnia jeden z badaczy, który wziął udział w tym badaniu: czujemy z całą pewnością, że może się to przydać w medycynie ludzkiej.

Michael Levin, dyrektor centrum Center for Regenerative and Developmental Biology w Tufts dodaje jeszcze, iż stawką w tej grze jest kontrola jonowej zawartości rany, która jest w stanie dać początek całemu procesowi regeneracji. W ten sposób, można zapoczątkować całą kaskadę regeneracji.

Komentarze do: Skóra żaby może produkować użyteczne substancje antybakteryjne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz