Szukaj

Siła mechaniczna w komórkach uaktywnia receptor Notch

Podziel się
Komentarze0

Podczas tworzenia organizmów wielokomórkowych, komórki muszą się komunikować w kwestiach związanych z poprawnym dzieleniem się. Badacze z UCLA odkryli, że siła mechaniczna jest wytwarzana przez komórki podczas interakcji pomiędzy nimi i ma kluczowe znaczenie dla programowania receptora Notch.Notch to receptor, który odgrywa bardzo dużą rolę w przebiegu rozwoju zarodkowego, wpływając na decyzję determinujące dalszy los komórek.

Naukowcy z UCLA, przeprowadzili badania, które miały przybliżyć im zasadę działania receptora. Jak się okazało, jest on uaktywniany i programowany pod wpływem siły mechanicznej, którą wytwarzają reagujące ze sobą komórki.Badanie polegało na sprawdzeniu siły przy pomocy optycznych szczypiec - urządzenia mierzącego siłę mechaniczną przy użyciu wysoko skoncentrowanego promienia laserowego. 

"Aby wykryć siłę zaleciłem, by zastąpić komórkę Notch komórką z obrzeża i zaobserwować, czy występuje kontakt z komórką ligandową" tłumaczył Elliot Botvinick, współautor badania, specjalista w obsłudze szczypiec optycznych.

Okazało się, że komórki wytworzyły siłę mechaniczną. To rzuciło naukowcom nowe światło na rolę endocytozy - uruchamianie programowania Notch.

Badacze zapowiadają, że będą pracować nad tym, w jaki sposób siła wytwarzana w komórkach wpływa na rozwój człowieka i niektórych chorób. To może być przełom w terapii nowotworów.

Komentarze do: Siła mechaniczna w komórkach uaktywnia receptor Notch

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz