Szukaj

Sen i cukrzyca: złe zwyczaje snu mogą być naprawdę złe

Podziel się
Komentarze0

Jak bardzo niedobra jest praca na zmiany dla organizmu? Badacze amerykańscy ze szpitala Brigham and Women’s Hospital w Bostonie pokazują bardzo precyzyjnie, że zaburzenia naturalnych rytmów snu mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, czyli na najpowszechniejszą postać tej choroby. Badanie ukazało się w przeglądzie naukowym Science Translational Medicine.Ponad 21 000 000 Amerykanów pracuje na zmiany. Oznacza to, że są oni w pracy w tym momencie, kiedy cała reszta smacznie śpi. Liczba ta zresztą wzrasta co roku o 3%, ponieważ gospodarka amerykańska wymaga, aby coraz więcej ludzi pracowało, kiedy tylko mogą. 

Prosta droga do stanu przedcukrzycowego

Badacze ze szpitala Brigham and Women’s Hospital, którymi kierował doktor Charles Czeisler, spędzili całą dekadę zbierając dowody na to, że praca na zmiany przyczynia się do wrostu otyłości, do wzrostu zachorowalności na choroby serca, na cukrzycę oraz na inne dolegliwości zdrowotne.

A najświeższe badania pokazują w jaki sposób jeden z mechanizmu przyczynia się do pojawiania się poważnego zagrożenia.

Do przeprowadzenia swojego eksperymentu, naukowcy amerykańscy zaprosili 21 zdrowych ochotników. Ludzie ci spali i budzili się w różnych godzinach, rankiem i w nocą. Wszystkie te zabiegi miały na celu zaburzenie wewnętrznego zegara organizmu, czyli tak zwanego rytmu dobowego.


W ciągu kilku dni, kiedy ludzie ci jedli normalny posiłek, okazało się, że ich ciała nie odpowiadały w normalny sposób. Poziomy glukozy były o wiele większe i pozostawały wysokie przez wiele godzin, jak mówi neurolog Orfeu Buxton, główny autor tego badania.

Dzieje się tak, ponieważ trzustka wydziela mniej insuliny. A to wszystko razem przekłada się na większe zagrożenie cukrzycą.

Stres był tak duży, że w czasie trzytygodniowego eksperymentu trzy zdrowe osoby zapadły nagle na stan przedcukrzycowy. Na szczęście, po dziewięciu dniach normalnego rytmu snu, wszystkie objawy zniknęły.

Eksperyment ten bardzo jasno pokazuje, że praca na zmiany może spodowować cukrzycę. A u ludzi, którzy już mają stan przedcukrzycowy albo cukrzycę, taka sytuacja może pogroszyć ich kondycję.

Jak uniknąć całkowitego rozregulowania zegara wewnętrznego?

Oto co doradzają naukowcy tym, którzy muszą pracować na zmiany albo chcą?

Przede wszystkim, należy uregulować zegar dobowy tak, jak się tylko da.

Po drugie, trzeba również spać w ciągu dnia, w bardzo ciemnym i cichym pomieszczeniu.

A po trzecie, nie należy jeść wielkich posiłków w momencie, kiedy wewnętrzny zegar jest całkowicie rozregulowany. 

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić: każdy, kto pracuje na zmiany, wie, jakim wyzwaniem jest taka prosta rutyna, biorąc pod uwagę również to, że większość ludzi także chce prowadzić normalne życie społeczne i rodzinne.

Komentarze do: Sen i cukrzyca: złe zwyczaje snu mogą być naprawdę złe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz