Szukaj

Santé Canada przypomina o zagrożeniach związanych z produktami na bazie benzokainy

Podziel się
Komentarze0

Sante Canada przypomina, iż istnieje zagrożenie dla zdrowia, związane ze stosowaniem miejscowym produktów na bazie benzokainy. Kanadyjski minister zdrowia bowiem wciąż dostaje doniesienia o działaniach niepożądanych przypisywanych benzokainie.Władze zdrowotne Kanady mają jeszcze raz ocenić nieszkodliwość produktów na bazie benzokainy w świetle tych zgłoszonych przypadków i zapewniają, iż podejmą wszystkie stosowne działania prawne, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Produkty na bazie benzokainy do zastosowania miejscowego są oferowane w sprzedaży w różnych stężeniach i formułach. Są one stosowane do uśmierzania bólu związanego z dolegliowściami gardła, z rośnięciem zębów, z chorobami zębów, z aftami jamy ustnej, z podrażnieniem jamy ustnej oraz dziąseł, z oparzeniami, z ugryzieniami i ukłuciami insektów, z uszkodzeniami skóry, ze swędzeniem skóry oraz z hemoroidami.


Są one również stosowane w trakcie interwencji chirurgicznych, przy znieczulaniu jamy ustnej i gardła.

Benzokaina jest jednak kojarzona również z rzadką lecz potencjalnie niebezpieczną chorobą krwi, tak zwaną methemoglobinemią (MHb). Choroba ta niszczy zdolność krwinek czerwonych do transportowania tlenu w organizmie. W przypadkach rzadkich i ciężkich, methemoglobinemia może wywołać stupor (tzw. osłupienie), śpiączkę oraz śmierć.

Sante Canada zachęca więc Kanadyjczyków do uważnego czytania ulotek i następnie przestrzegania zasad dotyczących użycia produktów na bazie benzokainy do zastosowania miejscowego.

Komentarze do: Santé Canada przypomina o zagrożeniach związanych z produktami na bazie benzokainy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz