Szukaj

Ryzyko samobójstwa rośnie w ciągu tygodnia po diagnozie raka

Podziel się
Komentarze0

Ryzyko popełnienia samobójstwa rośnie w zastraszającym tempie w ciągu tygodni, które następują po rozpoznaniu raka, stwierdza badanie zamieszczone w New England Journal of Medicine. Naukowcy stwierdzili, że pacjenci byli blisko 13 razy bardziej zagrożeni czynem samobójczym w ciągu pierwszych tygodni po tym, jak dowiedzieli się o raku, w porównaniu do okresu przed diagnozą. Dwanaście tygodni po diagnozie, w dalszym ciągu byli pięć razy bardziej zagrożeni samobójstwem.W ostatecznym rozrachunku, ryzyko to spada, ale nawet w ciągu roku po rozpoznaniu pozostaje 3 razy większe niż dla ludzi bez diagnozy raka.

Badanie to również odkryło, że ryzyko zgonu z powodu zawału serca albo z powodu udaru mózgu również wzrosło – prawie sześciokrotnie – po tym, jak pacjent dowiedział się, że choruje na nowotwór.

Ryzyko to zresztą już wcześniej było przedstawiane przez inne badania, które pokazywały, że ciężki stres, taki jak utrata bliskiej osoby, może podnieść ryzyko zgonu z powodu zawału serca albo z powodu udaru mózgu, jak mówi doktor Murray Mittleman, profesor medycyny w szkole medycznej Harvard School of Public Health.

Istnieje więc nadzieja, że to całkiem nowe badania zaalarmuje rodziny pacjentów oraz lekarzy w tej kwestii.

Nasze badanie przede wszystkim podkreśla fakt, że pacjenci ze świeżo zdiagnozowanym rakiem doświadczają ogromnego stresu, mówi główny autor tego badania, doktor Fang Fang z wydziału epidemiologii i biostatystyki na instytucie Karolinska Instytute w Sztokholmie. Wierzymy, że ważne jest, aby pacjenci z rakiem, rodziny i opiekunowie byli świadomi zagrożeń dla zdrowia związanych ze stresem po zdiagnozowaniu raka.

Badanie to powinno zwrócić naszą uwagę na to, że rak jest zawsze ekstremalnie stresującym rozpoznaniem, mówi psycholog Anne Coscarelli, profesor na wydziale psychologii uniwersytetu University of California w Los Angeles. Ważne jest więc, żeby taki pacjent oraz jego rodzina otrzymali psychiczną i psychospołeczną pomoc.


Więcej badań powinno pomóc lekarzom znaleźć lepszy sposób przekazywania złych wieści, mówi doktor Fang Fang. A lekarze powinni robić co mogą, aby zidentyfikować najbardziej zagrożonych samobójstwem pacjentów.

Samobójstwo może być prawdziwym powodem do niepokoju u pacjentów wcześniej jeszcze chorych na chorobę umysłową, ale nie może być to jedynym kryterium oceny, ostrzega profesor Anne Coscarelli. Często mówię lekarzom, że nie można ocenić ryzyka, jeżeli nie spędzisz jakiegoś czasu na ocenie innych czynników stresu w życiu danego pacjenta. Te czynniki stresu mogą być jeszcze bardziej podkreślone przez diagnozę raka. Pacjent może przechodzić przez rozwód albo mieć problemy rodzinne. Jego zdolność do tolerowania stresu zmniejsza się z każdym dodatkowym czynnikiem.


Młodzi ludzie są bardziej zestresowani diagnozą raka: martwią się o pracę albo mają problemy z bezpieczeństwem finansowym. Mogą też mieć małe dzieci i martwić się również o nie. Pacjenci powinni być zachęcani do dołączania do grup wsparcia. Wielu ludzi może nie chcieć brać w tym udziału, ponieważ w ich pojęciu może być jeszcze trudniej radzić sobie z problemem w otoczeniu innych ludzi w takiej samej sytuacji, ale czasami przekonują się, że jest to pomocne, móc porozmawiać z osobami, które przechodzą przez to samo.

Aby dowiedzieć się, czy diagnoza raka podnosi ryzyko samobójstwa oraz zgonu z powodu zawału serca albo z powodu udaru mózgu, doktor Fang Fang przeanalizował dane na temat 6 073 240 Szwedów, w wieku 30 lat i więcej. Odkrył w ten sposób 534 154 pacjentów z diagnozą raka: 74 977 z rakiem piersi, 62 619 z rakiem jelita grubego oraz 95 787 z rakiem prostaty.

Naukowcy odkryli uderzający wzrost ryzyka samobójstwa, po porównaniu osób z najświeższą diagnozą z osobami, które nie były chore. I to nawet po wzięciu pod uwagę innych czynników, takich jak wiek, płeć, relacja w związku, poziom wykształcenia, status społeczno-ekonomiczny.

W sumie, doszło do 786 samobójstw pośród tych ludzi: 29 osób zabiło się w czasie pierwszego tygodnia po diagnozie. Dodatkowo, 48 991 osób zmarło z powodu zawału serca albo z powodu udaru mózgu.

Największe ryzyko występowało w pierwszym tygodniu po postawieniu diagozy.

To nowe badanie powinno pozostać w głowie każdego, kto żyje w otoczeniu osoby ze zdiagnozowanym rakiem, mówi doktor Murray Mittleman. Przyjaciele oraz członkowie rodziny powinni zdawać sobie sprawę z tego jak niszcząca jest to wiadomość i powinni być przy tej osobie. A zespół medyczny powinien myśleć o tym, w jaki sposób przekazuje tę wiadmość. Jak również, upewnić się, że pacjent ma jakiś rodzaj społecznego wsparcia i nie zostaje sam z problemem.

Komentarze do: Ryzyko samobójstwa rośnie w ciągu tygodnia po diagnozie raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz