Szukaj

Ruszył Wirtualny Punkt Pomocy dla ludzi żyjących z HIV

Podziel się
Komentarze0

Na nowej stronie internetowej www.leczhiv.pl ruszył dziś Wirtualny Punkt Pomocy dla ludzi żyjących z HIV. Bezpłatnych odpowiedzi na wysyłane mailem pytania będą tam udzielali profesjonalny edukator, psycholog i prawnik współpracujący z Fundacją Edukacji Społecznej. Patronem strony jest Program Pozytywnie Otwarci.

Nowa strona będzie jednym z nielicznych miejsc w polskim internecie przeznaczonych wyłącznie dla osób seropozytywnych.

Od początku epidemii HIV w Polsce do końca lutego 2012 r. zakażenie wirusem stwierdzono w naszym kraju u ponad 15 tysięcy osób. Leki antyretrowirusowe zapobiegające przejściu HIV w groźne dla życia stadium AIDS przyjmuje nieco ponad 5 tysięcy osób. Wiele osób seropozytywnych w ogóle nie kontaktuje się z lekarzami chorób zakaźnych.

Tymczasem brak profesjonalnej opieki i regularnych badań przyczynia się do szybszego rozwoju zakażenia. A przecież, dzięki nowoczesnym lekom, z HIV można normalnie żyć, pracować, kochać się i mieć zdrowe dzieci. Niestety nie wszyscy o tym wiedzą. I właśnie z myślą o osobach, które z HIV żyją, ale nie mają komu zadać trudnych i ważnych pytań powstała strona www.leczhiv.pl.

Należy podkreślić, że dzięki staraniom Krajowego Centrum ds. AIDS, Agendy Ministra Zdrowia, osoby zakażone HIV mają w Polsce dostęp do wszystkich najnowszych leków. Terapia jest skuteczna, bezpieczna i w 100% refundowana. Nowoczesne leki nie wymagają już - jak kiedyś - przyjmowania po kilka czy kilkanaście kapsułek dziennie. Teraz w niektórych terapiach wystarcza jedna - dwie tabletki dziennie. Żeby normalnie żyć z HIV wystarczy po prostu zgłosić się do lekarza.


Jednak osoby żyjące z wirusem często mają pytania nie dotyczące bezpośrednio samej terapii, a dotarcie do prawników lub psychologów bywa dla nich z wielu powodów trudne. I właśnie naprzeciw tym potrzebom wychodzi www.leczhiv.pl. Pytania internautów zadawane poprzez Wirtualny Punkt Pomocy na nowej stronie trafiać będą do psychologa, prawnika i edukatora Fundacji Edukacji Społecznej, którzy odpowiedzą na nie w ciągu 72 godzin od otrzymania pytania.


Żeby zadać pytanie, trzeba wypełnić jedną z umieszczonych na stronie www.leczhiv.pl anonimowych ankiet - dla osób zakażonych przyjmujących oraz nieprzyjmujących leki antyretrowiruswe. Uzyskane odpowiedzi przyczynią się do lepszego poznania potrzeb i problemów ludzi żyjących z HIV, którzy z różnych względów wciąż pozostają w cieniu.

Bo 15 tysięcy zakażonych to tylko wierzchołek góry lodowej. Szacuje się, że aż 70 procent osób seropozytywnych w Polsce nie wie o swoim zakażeniu. W rzeczywistości więc około 45 tysięcy Polaków żyje z HIV. Z tej grupy tylko niewiele ponad 10 procent przyjmuje leki antyretrowirusowe.


Takiej strony brakowało w polskim internecie. Pełni ona od razu dwie niezwykle ważne funkcje. Po pierwsze pomaga ludziom żyjącym z wirusem oferując im rzetelną wiedzę, a przecież to właśnie edukacja jest, zdaniem polskich ekspertów ds. HIV, kluczem do pokonania wirusa w naszym kraju. Po drugie - dzięki ankietom - pozwoli dowiedzieć się więcej o osobach, które są seropozytywne, ale z różnych względów pozostają poza systemem opieki zdrowotnej. Lekarze potrzebują takiej wiedzy, żeby jeszcze skuteczniej tym osobom pomagać - powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland, firmy, która wsparła przygotowanie strony www.leczhiv.pl.


Dodatkowych informacji udziela
Daria Bojkowska
Biuro Organizacyjne
Pozytywnie Otwarci
Tel.: +48 502 213 047
E-mail: biuro@pozytywnieotwarci.pl

Komentarze do: Ruszył Wirtualny Punkt Pomocy dla ludzi żyjących z HIV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz