Szukaj

Role płciowe odwrócone u niektórych ptaków dzięki testosteronowi

Podziel się
Komentarze0

Badacze niemieccy, którzy opublikowali swoje prace w naukowym Behavioral Ecology, zauważyli, że u ptaków azjatyckich, nazywanych przepiórnikami prążkowanymi (Turnix suscitator), dominujące i imponujące zachowanie samic, zazwyczaj obserwowane u samców w całym świecie ptaków, wynika z działania - tutaj również - hormonu męskiego, czyli testosteronu.Przepiórnik prążkowany to ptak z południowego wschodu Azji. U tego rzadkiego gatunku ptaków, role każdej płci są odwrotne.

To właśnie samice bronią tutaj agresywnie swojego terytorium, zabiegają o samców i kopulują z wieloma z nich. Ostatni z nich wysiaduje jaja i następnie sam wychowuje młode.

Co więcej, samice rywalizują tutaj pod kątem wagi i blasku opierzenia.

Ale, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat tego gatunku, dwaj badacze z instytutu ornitologii Max Planck w Seewiesen (Niemcy), czyli Muck Christina i Wolfgang Goymann, zdecydowali się na zatrzymanie w niewoli, przez jeden rok, kilku przedstawicieli tego gatunku.

Zobacz również:Przez ten czas badacze regularnie pobierali próbki krwi i analizowali jednocześnie, przy pomocy komputerów, zmiany obserwowane w czarnej plamce, które samice mają na gardle.

W końcu, badacze niemieccy udowodnili istnienie relacji między kolorem piór, wagą ciała i stężeniem testosteronu (główny hormon męski) u tych samic.

Jest to bardzo ważna obserwacja: stwierdzenie odwrócenia roli płciowych w zachowaniach, którym towarzyszy również odwrócona zależność hormonalna w ekspresji drugorzędowych cech seksualnych. Dlatego też, samicom udaje się nie tylko przejąć „męskie” zachowania, ale również stosować mechanizmy psychologiczne i fizjologiczne, które się z tym wiążą, jak podsumowują badacze w Daily Mail.

Komentarze do: Role płciowe odwrócone u niektórych ptaków dzięki testosteronowi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz