Szukaj

Robot chirurg europejski opracowany w projekcie Robocast

Podziel się
Komentarze0

W ramach europejskiego tygodnia robotyki, rzut oka na europejski projekt Robocast, który opracował roboty pomagające chirurgom. Systemy te ograniczają dziesięciokrotnie trzęsienie rąk w stosunku do rąk chirurga. Jakie więc są możliwe zastosowania dla tych robotów?Badacze wielu narodowości, finansowani w ramach programu Unii Europejskiej, opracowali robota pozwalającego poprawić umiejętności neurochirurgów, oznajmiła Komisja Europejska.

A bardziej dokładnie, ten nowy typ robota został opracowany przez badaczy niemieckich, brytyjskich, włoskich oraz izraelskich, w ramach projektu wdrożonego w życie w 2008 roku przez Unię Europejską, jak sprecyzowała na temat projektu Robocast pani komisarz europejska, Neelie Kroes, odpowiedzialna za strategie cyfrowe.

Na tę chwilę, roboty te zostały na razie zastosowane jedynie na manekinach, w chirurgii endoskopowej: działają pod kontrolą chirurga, aby wprowadzić sondę do czaszki poprzez maleńki otwór, w momencie kiedy chodzi o manipulowanie tkankami albo zbieranie krwi albo innych płynów.


Roboty te są bardziej stabilne niż chirurdzy. Zastosowanie tych robotów pozwala działać z większą precyzją, a to pozwala uniknąć uszkodzenia tkanki mózgowej.

Kiedy tylko robot ten będzie gotowy do interwencji na człowieku, będzie mógł załagodzić cierpienia milionów Europejczyków dotkniętych nowotworem mózgu albo problemami takimi jak epilepsja, choroba Parkinsona oraz choroba Tourette’a, podkreśla Komisja Europejska.

Badania zostały wpisane w ramy projektu nazwanego Active, uruchomionego w 2011 roku na cztery lata, prowadzonego nas operacjami, które wymagają, żeby pacjent pozostawał świadomy i do których są używane aż trzy roboty.

Ogłoszenie Komisji Europejskiej pasuje idealnie do Europejskiego Tygodnia Robotyki, który trwał od 28 listopada do 4 grudnia. Tydzień ten miał na celu poprawę kooperacji między przemysłem oraz sektorem badań w tej dziedzinie.

Komisja Europejska już przeznaczyła 400 000 000 euro na jakąś setkę projektów w robotyce. Dlatego też, Komisja przypomina, że światowe zapotrzebowanie na roboty w 2010 roku prezentowało około 15,5 miliarda euro, z czego 3 000 000 000 w Europie.

Komentarze do: Robot chirurg europejski opracowany w projekcie Robocast

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz