Szukaj

Robot Asimo coraz bardziej idealny i może podać ci nawet szklankę wody

Podziel się
Komentarze0

W zeszłym tygodniu w Tokio, producent samochodów i motorów Honda, przedstawił ostatnią wersję swojego niesamowitego robota: Asimo. Ten mały japoński android umie teraz skakać i wykonywać gesty z o wiele większą zręcznością.Reputacja Japończyków w dziedzinie robotyki jest już bardzo dobrze znana, a ta nowa prezentacja tylko ją potwierdza. Najnowsza wersja robota Asimo, zaprezentowana ostatnio, znów zadziwiła cały świat, mimo że Asimo jest znany już od wielu lat.

W rzeczywistości, ta dwunożna istota mierząca 1m30, mechatroniczna, znacznie się poprawiła, i teraz jest zdolna do wykonywania całego mnóstwa dodatkowych ruchów, takich jak skakanie na dwóch nogach, schylanie się, bieganie z prędkością 9 km na godzinę, bieganie do tyłu, albo spacerowanie po nierównym terenie.

Jeszcze lepiej, ponieważ Asimo jest teraz obdarzony w ręce o pięciu palcach, może więc manipulować przedmiotami z dużą zręcznością i delikatnością. Na przykład, może otwierać butelkę trzymając ją w jednej ręce, wyciągając korek drugą, i przelać zawartość do filiżanki, którą następnie stawia na stole.


Ze strony zdolności intelektualnych i czuciowych, Asimo również znacznie się poprawił. Albowiem, wersja 2011 jest wyposażona w liczne czujniki, która zapewniają mu zmysły bliskie zmysłom człowieka (wzrok, słuch, dotyk), a informacje, które dzięki nim zdobywa, pozwalają mu na przykład rozpoznać osoby nie tylko dzięki ich twarzy, ale również dzięki dźwiękowi ich głosu.

A w końcu, zupełnie jak człowiek, robot Asimo jest w stanie przewidzieć kierunek ruchu danej osoby i skręcić na czas, by uniknąć kolizji. Robot ten również potrafi przerwać bieżącą akcję i zmodyfikować swoje zachowanie tak, aby przystosować się do działań drugiej strony.

Zrobotyzowane ramię dla zadań delikatnych

Robot Asimo więc w bardzo znacznym stopniu wyewoluował, od czasów pierwszego reprezentanta swojej rodziny, przedstawionego w 2000 roku. Jednakże, nie jest to pierwszy projekt, który prowadziła Honda w tym roku.

Albowiem, posługując się zaawansowanymi technologiami, użytymi w przypadku małego androida, producent japoński również opracował eksperymentalny model zrobotyzowanej ręki, która może wykonywać zadania w miejscach zbyt niebezpiecznych dla człowieka.

Jest to urządzenie, które może, na przykład, pracować w miejscach katastrof nuklearnych, jak w przypadku elektrowni Fukushima Daiichi, która ucierpiała w trzęsieniu ziemi w marcu 2011 roku. Właśnie tam poziom radioaktywności był tak wielki, że ludzie nie mogli tam pracować.

Komentarze do: Robot Asimo coraz bardziej idealny i może podać ci nawet szklankę wody

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz