Szukaj

Robak C. elegans jest w stanie przystosować się do przestrzeni kosmicznej

Podziel się
Komentarze0

Badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Nottingham, pozwoliły udowodnić, iż robak Caenorhabditis elegans jest w stanie przystosowywać się do przestrzeni kosmicznej. Jest to ważne odkrycie dla badań nad zmianami fizjologicznymi oraz zachowaniami w czasie długich podróży kosmicznych.Robak Caenorhabditis elegans jest modelowym organizmem dla biologii molekularnej. Teraz stwierdzono, że jest on zdolny do przystosowywania się do warunków środowiska w przestrzeni kosmicznej.

Jak wyjaśniają badacze z Uniwersytetu w Nottingham w Anglii, w badaniu opublikowanym w  Journal of the Royal Society, aby można było dość do takich wniosków, trzeba było przeprowadzić pewien eksperyment. W rzeczywistości chodzi o to, że badacze stworzyli system hodowlany działający na zdalne sterowanie, który umieścili na orbicie na międzynarodowej stacji kosmicznej.

System ten gościł dwanaście generacji robaka Caenorhabditis elegans. Oganizmy te rozwijały się tam, poczynając od wylęgu aż do osiągnięcia wieku dorosłego. Robaki rozmnażały się w sposób podobny i w rytmie podobnym do tego, co się dzieje z nimi na Ziemi, stwierdzili badacze.


Poza tym, robaki wykazały normalne poziomy ruchu, kiedy były dobrze odżywione, a także porównywalne spadki, kiedy były wygłodzone. W czasie tego okresu głodu, takiego jak na Ziemi, rozwój tych organizmów został zatrzymany. Następnie, kiedy jedzenia było więcej, rozwój wrócił do normalności.

Rezultaty te sprawiają, że robaki Caenorhabditis elegans są modelem biologicznym, który może być zastosowany przez badaczy, jeżeli zechcą oni określić modyfikacje wzrostu, rozwoju, reprodukcji, zachowania organizmów zwierzęcych, w odpowiedzi na warunki środowiskowe w czasie lotów w przestrzeni kosmicznej. Lotów trwających bardzo długo, podkreślają badacze z Uniwersytetu w Nottingham.

System eksperymentalny jest już dziś gotowy i można go zintegrować z przyszłymi misjami międzyplanetarnymi – misjami załogowymi. Dodatkowo, może on być użyteczny dla badań nad wpływem misji na procesy biologiczne oraz skuteczność nowych systemów pomocy w adaptacji życia w przestrzeni kosmicznej, takich jak technologie ochronne przeciwko promieniowaniu słonecznemu.

Komentarze do: Robak C. elegans jest w stanie przystosować się do przestrzeni kosmicznej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz