Szukaj

Rekordowo długi sezon grypowy

Podziel się
Komentarze0

Mija już 13 tydzień, odkąd wirus grypy krąży na łonie populacji francuskiej. W ciągu tych 13 tygodni na grypę zachorowało aż 3,5 mln ludzi. Jak uważa jeden z przełożonych sieci nadzorującej Sentinelles-Inserm, jest to najdłuższy sezon grypowy, jaki kiedykolwiek zaobserwowano we Francji.- Jednakże, ta epidemia, która właśnie przyśpieszyła swój koniec, powinna wkrótce spaść poniżej progu epidemicznego i osiągnąć kres w bieżącym tygodniu - mówi dr Thierry Blanchon z sieci Sentinelles.

W tym roku, grypa zmusiła 3 563 000 ludzi do konsultacji z lekarzem, z powodu gorączki powyżej 39 stopni Celsjusza, odnotowuje sieć Sentinelles-Inserm.

Dr Blanchon dodaje: - Trzeba to jeszcze potwierdzić, ale z naszych danych wynika, że jest to najdłuższa epidemia grypy sezonowej, jaką zaobserwowała sieć Sentinelles w ciągu ostatnich 30 lat.


Jednakże, nawet jeżeli jest to naprawdę potężna epidemia grypy sezonowej, to inne – krótsze – dotknęły większą liczbę ludzi.

Na przykład, epidemia grypy w latach 1989 – 1990 w ciągu 11 tygodni dotknęła 4,6 mln ludzi. Epidemie z lat 1999 – 2000 i 1998 – 1999, dotknęły ponad 3 mln osób.

Grypy sezonowe nie obejmują grypy pandemicznej z 2009 roku (A H1N1), która miała swoje własne cechy charakterystyczne, w tym okres trwania, obliczony na 16 tygodni.

Sieć nadzorująca Sentinelle obserwuje syndromy grypowe zaznaczone nagle pojawiającą się gorączką powyżej 39 stopni Celsjusza. Gorączce muszą towarzyszyć objawy zaburzeń oddechowych oraz bóle mięśniowe.

Komentarze do: Rekordowo długi sezon grypowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz