Szukaj

Rękopis Newtona umieszczony online

Podziel się
Komentarze0

Uniwersytet w Cambridge ogłosił, iż umieścił online blisko 4 000 stron z manuskryptu należącego do naukowca, słynnego na całym świecie – do Isaaka Newtona. Matematyk, fizyk, filozof, astronom i teolog: Anglik Isaac Newton błyszczał w sposób niezwykły w wielu dziedzinach naukowych, w których dokonał wielu odkryć.Nie jest to więc zadziwiające, że uniwersytet w Cambridge ogłosił z dumą, iż udało się przetworzyć cyfrowo i umieścić online manuskrypty, które wyszły spod ręki tego niezwykłego umysłu naukowego.

Cztery tysiące stron, przetworzonych w wysokiej rozdzielczości, jest od tej chwili dostępnych do konsultacji w bibliotece cyfrowej tej instytucji brytyjskiej. Pośród umieszczonych tam rękopisów figuruje przede wszystkim Waste Book, czyli notes, w którym Isaac Newton przeprowadził bardzo ważne prace nad obliczeniami, kiedy przerwał swoje studia na uniwersytecie w Cambridge, kiedy musiał uciekać przed dżumą, w latach 1660, jak donosi Radio Canada.


Poza tymi czterema tysiącami stron rękopisu, uniwersytet w Cambridge sprecyzował jeszcze, że tysiące innych oryginalnych tekstów zostanie przetworzonych cyfrowo i również zamieszczonych on line, w ciągu następnych kilku miesięcy.

Podczas gdy 130 tekstów Newtona było już dostępnych on line, darmowo, dzięki programowi Newton Project na uniwersytecie Sussex, to aktualny zbiór oddaje prawie całość prac ojca mechaniki klasycznej, dostępny w sieci.

Komentarze do: Rękopis Newtona umieszczony online

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz