Szukaj

Regularne oczyszczanie rany przyczynia się do szybszego zdrowienia

Podziel się
Komentarze0

Chroniczne rany, takie jak wrzody stopy cukrzycowej, mogą zdrowieć szybciej, kiedy są często oczyszczane, według badania naukowców z Healogics. Artykuł ukazał się w JAMA Dermatology. Oczyszczanie rany polega na usuwaniu martwej i zainfekowanej tkanki oraz wszystkich obcych ciał i bakterii mogących spowolnić zdrowienie rany.Generalnie zabieg ten wykonuje się przy pierwszej wizycie. Pytanie jest, jak często należy to robić.

Blisko 7 mln Amerykanów każdego roku cierpi z powodu przewlekłych ran. James Wilcox z Healogics (firma kierująca centrami opatrywania ran) przyjrzał się danym na temat 155 000 pacjentów i 313 000 ran leczonym w jednym z 525 centrów, w latach 2008 – 2012.

Rany te obejmowały wrzody, rany po operacjach, cięcia po wypadkach i innych urazach. Przeciętną ranę oczyszczano 2 razy.

Okazało się, że czas zdrowienia zależał od typu rany, ale generalnie rana zdrowiała szybciej, jeżeli była częściej czyszczona.


Na przykład, wrzody cukrzycowe zdrowiały przeciętnie w ciągu 21 dni, jeżeli były oczyszczanie co najmniej raz w tygodniu, a w ciągu 76 dni, jeżeli były czyszczone co 2 tygodnie.

Rany pourazowe zdrowiały w ciągu 14 dni, kiedy były często czyszczone, a 49, kiedy oczyszczano je rzadko. Zdrowienie było także dłuższe dla głębszych i szerszych ran.

Dr Robert Kirsner z University of Miami Miller School of Medicine, jeden z autorów komentarza do artykułu, pisze: - Bakterie w ranie mogą utworzyć tzw. biofilm. Tak samo jak częste mycie zębów zapobiega powstawaniu tego biofilmu na zębach, częste oczyszczanie rany pozwala na utrzymanie z daleka od niej kolonii bakteryjnych.

Ale oczyszczanie rany nie jest tak proste i nieszkodliwe jak mycie zębów, gdyż czasami potrzebne jest użycie skalpela. A tutaj, tak jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej, zawsze pojawia się ryzyko infekcji.

Komentarze do: Regularne oczyszczanie rany przyczynia się do szybszego zdrowienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz