Szukaj

Rak przełyku: lekarstwa wzmacniające kości mogą być z nim związane

Podziel się
Komentarze1

Ludzie, którzy zażywają przez wiele lat różnego rodzaju lekarstwa na wzmocnienie kości, mogą być narażeni dodatkowo na rozwinięcie się u nich raka przełyku, jak ujawniają rezultaty nowego badania. Ryzyko jest niewielkie, co prawda, ale realne. Wnioski te kontrasują nieco z wnioskami wypływającymi z innych badań, niedawno przeprowadzonych, które opierały się na tej samej bazie danych. Baza ta gromadziła dane na temat 80 000 pacjentów.Z omawianego, wcześniej przeprowadzonego badania wynikało, że nie istnieje żaden związek między lekarstwami przeciwko osteoporozie a rakiem przełyku. Analiza ta została opublikowana jeszcze w sierpniu, w dzienniku Journal of the American Medical Association. Natomiast autorzy nowego badania właśnie podali do publicznej wiadomości, że obserwowali tych samych pacjentów, ale prawie dwa razy dłużej, niż ich koledzy po fachu, czyli prawie przez 8 lat. Natomiast wszystkie inne badania są sprzeczne jedynie wtedy, kiedy chodzi o realność ryzyka rozwinięcia się raka przełyku u osób zażywających medykamenty na wzmocnienie kości.

W przypadku omawianych, najświeższych badań, naukowcy brytyjscy przeanalizowali dane medyczne blisko 3000 osób, cierpiących na raka przełyku. Następnie porównali każdego z tych chorych z pięcioma podobnymi mu innymi osobami, które jednakże nie cierpiały na tę samą chorobę. Dziewięćdziesięciu pacjentów chorujących na raka oraz 345 osób z grupy porównawczej zażywały wcześniej bifosfonaty, czyli lekarstwa wzmacniające kości.


Naukowcy zainteresowali się także przypadkami 10 000 osób cierpiących na raka jelita oraz 2000 osób cierpiących na raka żołądka.

Jednakże naukowcy zastrzegają, iż badanie to tak naprawdę było ćwiczeniem obserwacyjnym. Dlatego też, jak podkreślają badacze, z tego badania absolutnie nie wynika, iż lekarstwa przeciwko osteoporozie rzeczywiście wywołują raka. Badanie to jedynie sygnalizuje, że taki związek może istnieć. Tym bardziej, iż wszystkie poprzednie badania także były podzielone, jeśli chodzi o realność tego ryzyka.

Lekarstwa przeciwko osteoporozie są często przepisywanie kobietom w wieku postmenopauzalnym. Ich zużycie bardzo szybko wzrosło w krajach Zachodu, szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat. W normalnych warunkach, ryzyko rozwinięcia się raka przełyku u osób w wieku 60-79 lat, wynosi 1 szansę na 1000. Jednakże u tych ludzi, którym przepisano conajmniej 10 razy w ciągu mniej więcej 5 lat, lekarstwa, które mają na celu przeciwdziałanie osteoporozie, ryzyko zachorowania na raka ma wzrastać do 2 szans na 1000.

Badacze nie znaleźli żadnego związku między zażywaniem tego rodzaju leków a rakiem żołądka i rakiem jelit. Badania te były finansowane przez Radę do spraw badań medycznych Zjednoczonego Królestwa oraz przez Cancer Research UK.

Komentarze do: Rak przełyku: lekarstwa wzmacniające kości mogą być z nim związane (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 17:49

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

1

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze