Szukaj

Rak: leki nowej generacji

Podziel się
Komentarze0

Badacze z programu badawczego Research Programme in Biomedical Informatics (GRIB) prowadzonego przez instytut IMIM (Hospital del Mar Research Institute) oraz z uniwersytetu Pompeu Fabra University (UPF) zidentyfikowali dzięki komputerowej symulacji 115 protein, które mogą okazać się bardzo przydatne w leczeniu raka jelita grubego.Badacze teraz zapowiadają, że dzięki tym proteinom będą w stanie opracować nowe strategie, aby stworzyć nową generację leków przeciwnowotworowych.

W ostatnich latach okazało się, że leki nie są aż tak selektywne jak myślano. Albowiem, leki mogą mieć właściwie zgodność z wieloma biologicznymi celami. Dlatego ważne jest, żeby opracować leki, które namierzałyby wiele takich celów równocześnie, ponieważ taka strategia jest skuteczniejsza i lepsza dla pacjenta, gdyż wiąże się z mniejszą ilością skutków ubocznych.

Jednym z kluczowych aspektów w badaniach nad nowymi lekami przeciwnowotworowymi jest określenie, z którymi proteinami leki powinny wchodzić interakcje, aby zniszczyć komórki nowotworowe, bez jednoczesnego szkodzenia tym zdrowym.


I właśnie w tym duchu zaprezentowane ostatnio prace przedstawiają nową strategię, która pozwala identyfikować proteiny, które mogą okazać się wysoce użyteczne w zwalczaniu raka.

Jak mówi Jordi Mestres, kierujący laboratorium Chemogenomics Laboratory przy  GRIB, podstawą tej strategii jest lista molekuł, które, jak udowodniono eksperymentalnie, są bardziej toksyczne dla komórek nowotworowych niż dla komórek zdrowych. Istnieje również inna lista molekuł, na której znajdują się proteiny, które są mniej toksyczne dla komórek nowotworowych niż dla komórek zdrowych.

I te dwie listy molekuł zostały starannie przeanalizowane dzięki metodzie, która pozwala przewidzieć, które proteiny będą miały zgodność z którymi molekułami. W ten sposób, badaczom udało się zidentyfikować potencjalne cele biologiczne służące do opracowania nowych leków przeciwnowotworowych.

Badacze poświęcili się wyjątkowo proteinom, które wchodzą w interakcje z molekułami, które eksperymentalnie wcześniej wykazały różną cytotoksyczność, albo dla komórek nowotworowych, albo dla komórek zdrowych. Naukowcy również bardziej przyłożyli się do eksperymentalnego przetestowania 30 000 różnych molekuł oraz do rozwiązania problemów logistycznych z nimi związanych.

W sumie, uzyskano ponad 119 000 danych na temat cytotoksyczności, zarówno dla komórek nowotworowych, jak i dla komórek zdrowych. Kiedy więc tylko stworzono obydwie grupy molekuł z największymi różnicami w cytotoksyczności, można było przeprowadzić dalsze badania.

Komentarze do: Rak: leki nowej generacji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz