Szukaj

Rak: lek Avastin ma bardziej zwiększać ryzyko zgonu niż chemioterapia

Podziel się
Komentarze0

Badanie, które niedawno podano do wiadomości publicznej, rzuca światło na ryzyko związane z zastosowaniem leku Avastin, popularnego lekarstwa antynowotworowego, i daje do zrozumienia, że ryzyko zgonu z powodu skutków ubocznych związanych z działaniem tego leku jest większe niż ryzyko śmierci związane z samą tylko chemioterapią.Najgorsze działania niepożądane tego medykamentu – ostre biegunki, perforacje jelit oraz problemy z zabliźnianiem tkanki są już dobrze znane.

Nowa analiza, która objęła 16 badań oraz 10 000 pacjentów, przeliczyła teraz ryzyko zgonu związane z lekiem Avastin oraz wyjaśnia sytuację dla różnych typów nowotworów.

Avastin najpierw został zatwierdzony w 2004 roku jako terapia dla zaawansowanych stadiów raka prostaty. Jego zastosowanie następnie zostało zaaprobowane dla leczenia raka piersi, nowotworów nerek oraz nowotworów płuc. Jednakże, pozwolenie na leczenie raka piersi zostało wycofane w grudniu. Leczenie kosztuje 10 000 dolarów USA miesięcznie.


Avastin jest pierwszym lekiem, który został opracowany w celu hamowania wzrostu nowotworów poprzez blokowanie rozwoju nowych naczyń krwionośnych. Działa on zupelnie inaczej niż chemioterapia i nie powoduje mdłości ani wypadania włosów. Eksperci wierzą, że właśnie to mogło spowodować, że niektórzy lekarze wykazali się brakiem ostrożności w stosowaniu Avastinu.

Według nowego badania bowiem, 2,5% pacjentów zażywających Avastin zmarło z wykrwawienia i innych skutków ubocznych, które mogły zostać spowodowane przez ten lek. Śmiertelne działania niepożądane zdarzały się o 1,5 razy częściej u pacjentów zażywających Avastin, w porównaniu do pacjentów leczonych jedynie chemioterapią.

W sumie, badacze naliczyli 148 zgonów wśród 5 589 pacjentów leczonych Avastinem, a 71 zgony wśród pacjentów leczonych chemioterapią. Naukowcy sądzą, że Avastin, poza blokowaniem rozwoju nowych naczyń krwionośnych, które odżywiają guz, być może także przeszkadza organizmowi w tworzeniu nowych naczyń krwionośnych, które pozwoliłyby mu wyzdrowieć i pozostać w dobrym stanie zdrowia.

Komentarze do: Rak: lek Avastin ma bardziej zwiększać ryzyko zgonu niż chemioterapia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz