Szukaj

Rak kości: pacjentka uleczona dzięki autoprzeszczepowi

Podziel się
Komentarze0

W maju tego roku, chirurdzy w Marsylii przeprowadzili operację, która pozwoliła 52-letniej kobiecie, cierpiącej na raka kości, na wyzdrowienie. Kobieta nie odpowiadała już ani na chemioterapię, ani na radioterapię.W przebiegu interwencji, lekarze posłużyli się końcówką jej własnej kości udowej, aby zrekonstruować część miednicy, gdzie rozprzestrzenił się rak. Jest to zupełnie wyjątkowa premiera medyczna.

Pacjentka cierpiała z powodu mięsaka kości, który zaatakował prawą część jej miednicy, wyjaśnia dr Pierre-Olivier Pinelli, cytowany w La Provence.

Lekarze postanowili usunąć całą zainfekowaną część miednicy, aby ją zastąpić. Rozważali posłużenie się przeszczepem od dawcy, ale okazało się to problematyczne z powodu wielkości potrzebnej kości. Ponadto, z protezą miednicy wiązałyby się problemy montażowe.


Dlatego chirurdzy zdecydowali się na inną opcję – autoprzeszczep. Czyli zastąpienie części miednicy innym kawałkiem kości – kością udową. Operacja trwała 12h i wzięło w niej udział wielu specjalistów.

Lekarze posłużyli się 15 cm kawałkiem kości udowej (ok.1/3 długości całej kości). Zrekonstruowana w ten sposób miednica nie ma dokładnego kształtu swojej oryginalnej struktury, ale w ten sposób udało się uniknąć ryzyka odrzutu przeszczepu.

Część usuniętej kości udowej zastąpiono protezą, która pozwoliła pacjentce odzyskać samodzielność. 6 miesięcy później, lekarze ogłosili publicznie te wyjątkowe rezultaty.

Pacjentka nie cierpi z powodu żadnych komplikacji, nie odczuwa żadnego bólu i zaczyna chodzić o dwóch laskach. Odzyskuje także siłę mięśniową. W przyszłości, wystarczy jej tylko jedna laska. Co najważniejsze, kobieta dziś jest wolna całkowicie od raka.

Komentarze do: Rak kości: pacjentka uleczona dzięki autoprzeszczepowi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz