Szukaj

Rak jelita grubego: potwierdza się trop bakteryjny

Podziel się
Komentarze1

Rak jelita grubego to czwarta przyczyna śmiertelności z powodu raka na całym świecie. Naukowcy podejrzewają, iż za nowotwór ten może odpowiadać infekcja, na obraz bakterii wywołanej przez Helicobacter pylori, która powoduje większość przypadków nowotworu żołądka.W 2011 zespół amerykańskich naukowców z University of Harvard w USA ogłosił, iż udało im się wykryć bakterię specyficzną dla guzów jelita grubego.

Jej obecność była intrygująca, gdyż Fusobacterium nucleatum jest rzadka w jelicie, za to powszechna w jamie ustnej. Odpowiada za parodontozy i zapalenia, które mogą spowodować wypadanie zębów.

Jej zdolność do penetrowania komórek nabłonka i produkowania zapalnych włókien sugeruje, że jej rola jest raczej aktywna niż pasywna w rozwoju raka jelita grubego. Pytanie jest takie: F. nucleatum jest jedynie świadkiem tej choroby, czy też jej prawdziwą przyczyną?

Nowe badania, opublikowane w Cel Host & Microbe przynoszą odpowiedź.


Ten sam zespół badaczy, którym kierował Matthew Meyerson, właśnie wykazał na myszach – laboratoryjnych modelach choroby, że liczba guzów w jelicie grubym rośnie znacząco, kiedy w jelitach jest absorbowana ta bakteria.

Poza tym powoduje ona w jelitach reakcję zapalną, podobną do tej, którą obserwujemy u pacjentów i która sprzyja postępowaniu choroby.

Rezultaty te wspiera eksperyment Case Western Reserve University. Badacze ci udowodnili, że F. nucleatum wiąże się ze specyficznym receptorem komórek nabłonka, a to połączenie aktywuje proliferację komórek nowotworowych w jelicie grubym.

Odnaleziono także czynnik zdolny do blokowania tego połączenia i przenikania bakterii do komórek.

Prof. Pierre Laurent-Puig ze szpitala Georges Pompidou w Paryżu, mówi: - Rezultaty te mają siłę przekonywania. Według nich bakteria ta sprzyja kancerogenezie poprzez chroniczne zapalenie i oddziałując na niektóre komórki, które już wcześniej doświadczyły zmian genetycznych.

Wiele pytań jednak pozostaje bez odpowiedzi. Na przykład - jaki procent nowotworów jelita jest powodowanych przez tę bakterię? Jaki jest jej związek ze znanymi czynnikami ryzyka, takimi jak siedzący tryb życia, otyłość i nikotynizm?

Będą potrzebne dalsze badania na setkach przypadków, zanim uda się naleźć rozwiązanie wszystkich tych kwestii.

Komentarze do: Rak jelita grubego: potwierdza się trop bakteryjny (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 17:16

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

1

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze