Szukaj

Psy naprawdę rozumieją zdania z dwóch słów

Podziel się
Komentarze0

Badacze brazylijscy właśnie opublikowali swoje badania na internetowej stronie przeglądu naukowego Plos One, w których wykazują eksperymentalnie, po raz pierwszy w historii, że dzięki uczeniu, pies może zrozumieć proste rozkazy zawierające dwa różne słowa, przetwarzając niezależenie znacznie każdego z nich.Właściele psów dawno o tym wiedzieli...

Wielu właścicieli psów uważa zresztą, że ich najlepszy przyjaciel rozumie polecenia takie jak: przynieś piłkę, podaj patyk. Ale skąd wiedzieć, czy zwierzę rozróżnia znaczenie każdego słowa, tak jak to mogą zrobić niektóre ssaki morskie albo szympanse. Czy też może po prostu pies jest posłuszny impulsowi dźwiękowemu globalnemu, który rozpoznaje?

Aby wyjaśnić ten punkt, doktor Daniela Ramos oraz profesor Cesar Ades z uniwersytetu w Sao Paulo (USP) wytresowali, od wieku 2 miesięcy, samicę kundelka, bardziej reprezentatywną dla przeciętnego psa, jak uważają badacze, do wykonywania pewnych zadań.

Samiczka ma na imię Sofia.

Cztery przedmioty i dwie akcje

Naukowcy przede wszystkim zaznajomili psa z nazwą – w języku portugalskim, rzecz jasna – czterech różnych przedmiotów, ucząc go po prostu podchodzenia do nich. Była to piłka, klucz, butelka i patyk. Jednocześnie, pies nauczył się dwóch typów różnych akcji: bądź pokazywanie pyskiem, bądź przynoszenie innych przedmiotów (na przykład, szczotka do zębów), z którymi pies nigdy nie został zapoznany.


Na tym etapie, Sofia posiadała więc – przynajmniej teoretycznie – znajomość nazw dwóch przedmiotów z jednej strony, a z drugiej strony, zajmość dwóch różnych działań. Następnie, posługując się dość wąskim słownictwem – co logiczne zresztą – badacze zaczęli dawać zwierzęciu rozkazy, oferujące wszelkie możliwe kombinacje „1 przedmiot + 1 działanie”, na przykład „kij prznieść”.

Pies wychodzi obronną ręką


Okazało się, że Sofia bardzo dobrze sobie poradziła w tym teście względnie złożonym. Nawet wtedy, kiedy badacze skomplikowali nieco jej zadanie, nie pozwalając jej patrzeć w oczy osoby wydającej rozkaz, która miała przyciemniane okulary; albo nie pozwalając jej widzieć ust osoby wydającej rozkaz, która miała maskę.

Rezultaty tego eksprymentu pokazują, że pies może przetwarzać niezależnie elementy jednej informacji słownej, dostarczanej w postaci unikatowej prośby. I może posługiwać się nimi w celu zorganizowania swojego zachowania.

Nasze rezultaty udowadniają, że fakt, iż psy mają wrażliwość na znaki werbalne dostarczane przez ludzi. Pokazują one również, że pies ma pewną zdolność poznawczą, która stanowi bazę funkcjonowania syntaksycznego, jak podsumowuje doktor Daniela Ramos, cytowana przez internetową stronę naukową, Sci-News.

Komentarze do: Psy naprawdę rozumieją zdania z dwóch słów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz