Szukaj

Przyczyny stwardnienia rozsianego

Podziel się
Komentarze0

Stwardnienie rozsiane to przewlekła, zapalna choroba układu nerwowego, w wyniku której tkanka nerwowa ulega uszkodzeniu. Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane poruszają się w zwolnionym tempie, dużo wolniej kojarzą fakty, mają problemy z podzielnością uwagi. Wszystko to za sprawą wolniejszego przewodzenia impulsów nerwowych.

Przyczyny stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane - przyczyny

U osób chorych na stwardnienie rozsiane zaobserwowano przede wszystkim niedobory żywieniowe – kwasy tłuszczowe EFA, które są niezbędnym budulcem mózgu i układu nerwowego, były znikome, bądź nie występowały wcale. Braki zauważono również w przypadku witamin z grupy B: B1, B6, B12 a także witaminy D, kwasu foliowego, cynku, magnezu, selenu, manganu czy aminokwasów.

U pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane zauważono także alergie żywieniowe. Organizmy chorych nie tolerowały produktów mlecznych, kofeiny, drożdży, cukru, glutenu, kukurydzy, pszenicy, a nawet octu czy wina. Toksyny, spaliny, aerozole, rozpuszczalniki czy substancje chemiczne dodawane do żywności – to wszystko może przyczynić się do uszkodzenia osłonki mielinowej nerwów, a tym samym wywołać stwardnienie rozsiane.

Również wszelkie przebyte infekcje wirusowe czy bakteryjne mogą być przyczyną choroby. Szacuje się, że jeśli w rodzinie wystąpiło już stwardnienie rozsiane zachorowalność w przyszłym pokoleniu jest nawet 50 razy większa niż w przypadku zdrowych przodków.

Na zachorowalność ma wpływ również wiek i płeć. Badanie wskazują, że stwardnienie rozsiane dotyka najczęściej ludzi między 20. a 50. rokiem życia i najczęściej dotyczy kobiet. Na świecie na jednego chorego mężczyznę przypadają dwie kobiety cierpiące na stwardnienie rozsiane. W Polsce współczynnik zachorowalności kształtuje się na podobnym poziomie w przypadku obu płci. Ma to związek nie tyle z predyspozycjami płciowymi, co z faktem, że kobiet jest więcej niż mężczyzn, w skutek czego częściej narażone są na zakażenia wirusowe i problemy genetyczne.

Objawy stwardnienia rozsianego

U każdej chorej osoby, stwardnienie rozsiane przebiega indywidualnie. Najczęściej zaczyna się od zaburzeń ruchowych, czuciowych, trudności w utrzymaniu równowagi czy prawidłowej postawy ciała, a także poważnych zaburzeń widzenia (widzenie podwójne czy nieostre).

Często pojawiają się także problemy z pamięcią, koncentracją, upośledzenie myślenia, szczególnie abstrakcyjnego. Trudności z przetworzeniem usłyszanych informacji czy odtworzeniem zapamiętanych wcześniej obrazów. Początki stwardnienia rozsianego, mogą także objawić się w postaci problemów układu pokarmowego, czynności seksualnych, czy pęcherza moczowego.

Leczenie stwardnienia rozsianego

Nie ma skutecznego i sprawdzonego leku na stwardnienie rozsiane. Oferowane leczenie może jedynie spowolnić rozwój choroby.

Komentarze do: Przyczyny stwardnienia rozsianego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz