Szukaj

Program poszukujący życia pozaziemskiego SETI właśnie został ponownie uruchomiony

Podziel się
Komentarze0

Wprawiony w stan hibernacji od wielu miesięcy, program poszukujący życia pozaziemskiego SETI (z ang. Search for Extra-Terrestrial Intelligence, czyli poszukiwania pozaziemskiej inteligencji) wrócił do życia. Planeta Kepler-22b, bliźniaczka ziemi, która właśnie została odkryta przez sondę Kepler, jest naturalnie jednym z głównych celów tych nowych badań finansowanych dzięki darom internautów oraz amerykańskich sił powietrznych (US Air Force).Dzięki programowi uruchomionemu na internecie, www.SETIStars.org, który pozwalił zgromadzić ponad 200 000 dolarów darów online, dodanych do funduszu finansowanego przez amerykańskie siły powietrzne, program badań poszukujący życia pozaziemskiego SETI będzie mógł być ponownie uruchomiony.

Radioteleskop ATA (Allen Telescope Array), obciążony tymi poszukiwaniami, został wprawiony w stan hibernacji w kwietniu 2011 roku, w następstwie wycofania dawnego partnera instytutu SETI, czyli uniwersytetu California Berkeley, który musiał stawić czoła własnym niedoborom budżetowym.

Oznajmnienie o ponownym wystartowaniu programu przyszło chwilkę po tym, jak amerykańska agencja badań kosmicznych NASA ogłosiła odkrycie - w ramach misji Kepler - planety-bliźniaczki ziemi, gdzie może istnieć życie. Planeta ta, która została ochrzczona Kepler-22b, jest usytuowana o 600 lat świetlnych od Ziemi i jest około 2,5 razy większa niż nasza planeta.


Naukowcy oceniają, że jej temperatura powierzchniowa ma średnią 22 stopni Celsjusza. Pierwsze cele namierzone przez radioteleskop ATA, który właśnie wyszedł ze stanu hibernacji, to będą z pewnością liczne egzoplanety, ostatnio odkryte przez sondę Kepler.

Planeta Kepler-22b jest naturalnie częścią tego projektu, jak wskazuje instytut. Chodzi tutaj o typ świata, który może być domem dla cywilizacji zdolnej do skonstruowania nadajników radiowych, nie kryje entuzjazmu w komunikacie Jill Tarter, dyrektor centrum badań instytutu SETI.

Liczne systemy planterne czekają na to, żeby je odkryć

Największy priorytet będzie dany planetom mieszczącym się w strefie zamieszkiwalnej ich gwiazd, gdzie gamy promieniowania orbitalnego oferują temperatury ani zbyt ciepłe, ani zbyt zimne, pozwalające wodzie istnieć w stanie płynnym. Większość astrobiologów uważa, że woda jest warunkiem istnienia życia.

Ale z czasem, program SETI rozciągnie się na badanie wszystkich systemów planteranych zaobserwowanych przez sondę Kepler. Ponieważ, jak we wszystkich badanich, idee przyjęte za pewne, takiej jak strefy zamieszkiwalne, mogą być przeszkodami w odkryciach, podkreśla Jill Tarter z centrum badań instytutu SETI.

Komentarze do: Program poszukujący życia pozaziemskiego SETI właśnie został ponownie uruchomiony

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz