Szukaj

Próby terapii stwardnienia rozsianego zastrzykami z komórek macierzystych zatwierdzone

Podziel się
Komentarze0

Amerykańska agencja FDA (Food and Drug Administration) dała właśnie pozwolenie na przeprowadzenie prób nad przełomową terapią stwardnienia rozsianego. Naukowcy z Tisch MS Research Center w Nowym Jorku zaczynają kliniczne badania nad autologicznymi nerwowymi komórkami macierzystymi w leczeniu tej choroby.Stwardnienie rozsiane to choroba przewlekła, atakująca centralny układ nerwowy, czyli rdzeń, mózg i nerw optyczny. Powszechne objawy to drętwienie kończyn. W ciężkich przypadkach dochodzi do paraliżu i ślepoty.

Nowa regeneracyjna strategia terapeutyczna polega na posługiwaniu się autologicznymi mezenchymalnymi komórkami macierzystymi, pochodzącymi z nerwowych komórek progenitorowych (MSC-NPs), pobranych ze szpiku kostnego 20 pacjentów, którzy biorą udział w badaniu.

Komórki te zostaną wstrzyknięte do płynu mózgowo-rdzeniowego chorych. Głównym celem tej próby jest określenie bezpieczeństwa terapii. Drugim celem jest sprawdzenie jej skuteczności.


Zastrzyki będą powtórzone po 3 miesiącach. W trakcie wizyt naukowcy będą monitorować bezpieczeństwo i efektywność. Po ostatnim zastrzyku pacjenci będą obserwowani jeszcze przez co najmniej 27 miesięcy.

Testy przedkliniczne wykazały, że u 7 pacjentów po zastrzyku z komórek macierzystych doszło do znaczącej redukcji zapalenia mózgu i do naprawy otoczki mielinowej, dzięki czemu ochrona struktur nerwowych była lepsza, tak samo jak i sprawność funkcji mózgowych.

Dr Saud Sadiq, główny autor badania, mówi: - Rezultaty te dają nadzieję na odwrócenie procesów stwardnienia rozsianego.

Podobne badania, ale z większą liczbą pacjentów, są prowadzone w Zjednoczonym Królestwie. Naukowcy sprawdzają, czy komórki macierzyste są w stanie spowolnić, zatrzymać bądź odwrócić zniszczenia w mózgu i rdzeniu kręgowym, spowodowane przez stwardnienie rozsiane.

Komentarze do: Próby terapii stwardnienia rozsianego zastrzykami z komórek macierzystych zatwierdzone

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz