Szukaj

Powszechnie używany środek chemiczny powoduje zaburzenia hormonalne

Podziel się
Komentarze0

Jak wykazują najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z North Carolina State University, trudnopalny środek chemiczny, znany jako „Firemaster 550”, powoduje zaburzenia hormonalne skutkujące znacznym przyrostem wagi.„Firemaster 550” wchodzi w skład pianki poliuretanowej, która jest powszechnie używana w wielu produktach, takich jak materace czy poduszki do karmienia dla niemowląt.

Projekt miał na celu sprawdzenie, czy ta substancja nie ma negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Obiektem badań pilotażowych stały się ciężarne samice szczurów laboratoryjnych, które podzielono na trzy grupy.

Pierwsza z nich nie została poddana działaniu środka, szczurom w drugiej grupie codziennie aplikowano jego niewielkie dawki, natomiast trzecią grupę wystawiano na duży kontakt z trudnopalną substancją, zarówno w trakcie trwania ciąży, jak i podczas karmienia potomstwa.

Następnie badacze oceniali skutki wystawienia szczurzych samic oraz ich młodych na działanie środka. Jak się okazało, w tkance tłuszczowej zarówno dorosłych, jak i młodych zwierząt, stwierdzono występowanie TBB, jednego ze składników środka „Firemaster 500”.


Oznacza to, że trudnopalna substancja potrafi przenikać przez łożysko podczas ciąży, lub też przedostawać się do organizmu potomstwa wraz z mlekiem samicy.

Ponieważ „Firemaster 500” jest w składzie podobny do środków znanych z tego, że zaburzają prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, naukowcy postanowili się przyjrzeć działaniu tego gruczołu u badanych szczurów.

Badania wykazały, że samice szczurów, którym podawano duże dawki substancji, wykazywały zawyżony poziom hormonów tarczycowych. Te wyniki są bardzo znaczące, ponieważ hormony wydzielane przez tarczycę maja duży wpływ na prawidłowy rozwój mózgu płodu oraz inne funkcje biologiczne, takie jak metabolizm.

Stwierdzono również bardzo szybki przyrost masy ciała u potomstwa. W chwili zakończeniu karmienia młodych, te osiągnęły wagę o 60% większą niż młode szczury, których matki nie miały styczności z substancją.

- Jak sugerują wyniki, „Firemaster 500” zaburza działanie hormonów, co nasuwa wiele istotnych pytań. Należy przeprowadzić badania zakrojone na szerszą skalę, aby móc lepiej przyjrzeć się temu zagadnieniu – mówi doktor Heather Patisaul, główny autor projektu.

Komentarze do: Powszechnie używany środek chemiczny powoduje zaburzenia hormonalne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz