Szukaj

Powiązanie między stylem życia a reumatoidalnym zapaleniem stawów

Podziel się
Komentarze1

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba przewlekła, dotykająca ok. 0,8% populacji. Badania, które przeprowadził prof. Ian Bruce z University of Manchester, przyjrzały się powiązaniu między czynnikami stylu życia a ryzykiem zachorowania na RA (Rheumatoid Arthritis).Grupa badawcza na Arthirits Research UK Epidemiology, części National Institute of Health Research Manchester Musculoskeletal Biomedical Research Unit, skupiła się na wieloletniej obserwacji ponad 25 000 ludzi w wieku od 40 do 79 lat, w celu przekonania się, czy styl życia ma wpływ na pojawianie się choroby.

Kiedy badacze porównali 184 uczestników chorych na RA z osobami zdrowymi, okazało się, że na wzrost ryzyka zachorowania na RA ma wpływ przede wszystkim cukrzyca, otyłość i palenie papierosów.


Natomiast zagrożenie zmniejsza niewielka konsumpcja alkoholu oraz wyższy status społeczny.

Naukowcy przyjrzeli się także czynnikom specyficznym dla płci i stwierdzili, że kobiety, które miały więcej niż 2 dzieci i karmiły piersią przez krótki czas, były również bardziej zagrożone rozwojem RA.

Badanie ufundowała organizacja Arthritis Research UK.

Naukowcy podsumowują, że wszystkie te informacje mogą posłużyć do opracowania prostego badania przesiewowego w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów.

Prof. Ian Bruce mówi: - Czynniki, które przestudiowaliśmy, dają nam bardzo ważne wskazówki dotyczące procesu początkującego rozwój RA. Czynniki te powinny być częścią programu prewencyjnego, ponieważ bardzo łatwo o nie zapytać każdego pojedynczego pacjenta. Każdy lekarz może się zainteresować, czy jego pacjent ma cukrzycę i czy pali.

Komentarze do: Powiązanie między stylem życia a reumatoidalnym zapaleniem stawów (1)

wyalienowanyalien
wyalienowanyalien 03-04-2013 22:05

leki

1

A lekarze leczą stawy Voltarenem i innymi lekami z diklofenakiem. Skórka nie warta wyprawki bo już lepiej mieć bolące stawy niż zawał czy udar. Patrzcie co Wam przepisują, proście o leki z naproksenem jak coś...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze