Szukaj

Miedziane bransoletki nie działają na reumatoidalne zapalenie stawów

Podziel się
Komentarze1

Miedziane bransoletki i magnetyczne opaski na nadgarstek nie wpływają na ból, puchnięcie i progresję reumatoidalnego zapalenia stawów, według najnowszego badania University of York, przedstawionego w Plos ONE. W kontrolowanej randomizowanej próbie wzięło udział 70 pacjentów z aktywnymi objawami choroby.Każdy z nich nosił cztery różne urządzenia przez 5 miesięcy w sumie - po 5 tygodni jedno urządzenie - notując przy okazji poziomy odczuwanego bólu, niepełnosprawności i zażywania leków przez okres badania.

Pobierano także od nich próbki krwi, za każdym razem, jak zmieniali urządzenie na inne.

Okazało się, że ani miedziane bransoletki, ani magnetyczne opaski nie mają znaczących terapeutycznych efektów poza tymi, które można by przypisać placebo.

Dr Stewart Richmond, kierujący tym badaniem, mówi: - Szkoda, że te urządzenia nie mają żadnego wymiernego efektu. Są takie proste i tak łatwe w użyciu.


Odkrycia te pokazują, że ludzie cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów zrobią lepiej, jeżeli zaoszczędzą swoje pieniądze, albo przeznaczą je na sprawdzone rozwiązania, takie jak suplementy oleju rybnego, który ma o wiele lepsze działanie.

Ludzie powinni wiedzieć, że nie ma sensu pokładać wiary w tych urządzeniach, aby uniknąć długoterminowych uszkodzeń stawów wynikających z niekontrolowanego zapalenia.

Dr Richmond dodaje: - Są dwa powody, dla których niektórzy ludzie donoszą o korzystnym działaniu tych urządzeń. Pierwszy to efekt placebo u tych, którzy w to wierzą. Po drugie, ludzie zazwyczaj zaczynają je nosić, kiedy objawy się nasilają. W momencie, kiedy objawy ustępują naturalnie, pacjenci zaczynają to przypisywać terapeutycznemu działaniu tych bransoletek.

W 2009 dr Richmond udowodnił, że takie urządzenia nie działają w przypadku zapalenia stawów i kości. Obecne prace oparł na tamtych odkryciach.

Komentarze do: Miedziane bransoletki nie działają na reumatoidalne zapalenie stawów (1)

sarenbrandt
sarenbrandt 09-04-2015 02:17

lepiej na konsultacje

1

Ręka jest jak domino - kiedy jeden element nie funkcjonuje prawidłowo, wpływa to również na drugi. Jeśli nosisz taką bransoletkę, to nie ma co zwlekać, tylko jak najszybciej udać się na konsultacje do specjalisty. W Such... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze