Szukaj

Domowe sposoby na ból stawów

Podziel się
Komentarze0

Stawy są ruchomym połączeniem poszczególnych elementów szkieletu. Dzięki ich obecności poruszają się nasze kości. Każde podrażnienie lub stan zapalny, może prowadzić do ograniczenia zdolności ruchowej. Najczęstszą przyczyną bólu stawów jest łagodne zwichnięcie więzadła lub mięśnia, zapalenie torebki stawowej lub przemieszczenie się  stawu.

Domowe sposoby na ból stawów

W przypadku przewlekłego bólu, może być on objawem takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, białaczka lub rak kości. Z wiekiem stawy ulegają „zużyciu”, dlatego bardzo ważne jest abyśmy pamiętali o częstej aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diecie, bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę E oraz D.

Kiedy stawy bolą

Jeżeli dokuczy nam uciążliwy ból stawów, ulgę przyniosą okłady z liści kapusty. Dokładnie rozwałkowane liście przykładamy do bolących miejsc i owijamy bandażem. Taki zabieg najlepiej stosować na noc, ponieważ okłady powinniśmy utrzymywać przez kilka godzin. Kapusta działa bowiem przeciwzapalnie przy puchnięciu stawów oraz usuwa toksyny ze skóry.


Godne polecenia są przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, a zwłaszcza te wykonywane w wodzie. Nie obciążają one stawów tak jak normalne ćwiczenia i wpływają korzystnie na ich prawidłowe funkcjonowanie.

Ważnym elementem walki z bolącymi stawami jest także odpowiednia dieta. Zbyt duża masa ciała obciąża dodatkowo chore stawy, dlatego należy włączyć do posiłków owoce i warzywa, oraz tłuste ryby, jak np. łosoś, zawierające kwasy omega-3 i omega-6.

Ukojenie przyniosą  kąpiele z dodatkiem soli morskiej, która odpręży stawy. Pomogą również kompresy z dodatkiem olejku imbirowego. Przyłożone do bolących stawów, rozgrzeją je i złagodzą dolegliwości.

Na zakończenie warto zastosować masaż, szczególnie oliwką wymieszaną z chilli. Łyżeczkę sproszkowanego chilli mieszamy z około 1/2 litra oleju słonecznikowego. Olejek rozcieramy w dłoniach, a następnie palcami uciskamy napięte mięśnie.

Jeżeli ból nie ustąpi

Nigdy nie wolno lekceważyć bólu stawów, ponieważ może to doprowadzić do choroby zwanej zwyrodnieniem stawów. Jeżeli ból nie ustępuje, a dodatkowo pojawią się inne objawy jak np. obrzęk należy skonsultować się z lekarzem, w celu dobrania odpowiedniego leczenia.

Komentarze do: Domowe sposoby na ból stawów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz