Szukaj

Powiązanie między marihuaną a chorobą umysłową

Podziel się
Komentarze0

Marihuana może być związana z rozwojem objawów psychotycznych u nastolatków, ale odwrotna sytuacja też może mieć miejsce. Tzn. psychoza w wieku nastoletnim może być związana z późniejszym używaniem marihuany. Prace w tym temacie przeprowadzili naukowcy z Leiden University w Holandii.Merel Griffith-Lendering, doktorantka i główna autorka badania, wyjaśnia: skupiliśmy się na porządku czasowym. Co jest pierwsze, jajko czy kura? Jak wykazaliśmy, powiązanie jest dwukierunkowe.

Wcześniejsze badania ustaliły związek między marihuaną i psychozą, ale naukowcy nie wiedzieli, czy to narkotyk zwiększa ryzyko choroby umysłowej, czy też ludzie używają go, aby uśmierzyć objawy psychozy, takie jak halucynacje.

Dr Gregory Seeger z Rochester General Hospital w USA mówi: interesujące w tym badaniu jest to, że obydwa te procesy zachodzą w tym samym czasie.

Prace do tej pory skupiały się głównie nad działaniem THC na rozwój mózgu nastolatków. THC to składnik aktywny marihuany, a okres nastoletni to wyjątkowo wrażliwy czas dla mózgu, dodaje dr Seeger. Ludzie z historią rodzinną schizofrenii oraz psychozy są o wiele bardziej wrażliwi na toksyczne działanie THC.


W holenderskim badaniu, które zostało opublikowane w Addiction, badacze chcieli dowiedzieć się, co pojawia się pierwsze: marihuana czy psychoza.

Griffith-Lendering wraz z kolegami posłużyła się informacjami na temat 2120 nastolatków, którzy byli obserwowani pod kątem stosowania marihuany, kiedy mieli 14, 16 i 19 lat. Przeprowadzono także test na skłonności psychotyczne u uczestników, który badał ich koncentrację, uczucie samotności, skłonność do widzenia rzeczy, których nie widzą inni.

W sumie, 940 nastolatków – 44% - paliło marihuanę.

Stosowanie marihuany w wieku 16 lat było związane z objawami psychotycznymi po 3 latach. Psychotyczne objawy w wieku 16 lat były związane ze stosowaniem marihuany w wieku 19.

Wnioski te okazały się prawdziwe także wtedy, kiedy badacze przyjrzeli się historii chorób umysłowych w rodzinach nastolatków.

Griffith-Lendering dodaje, iż nie wie w jakim stopniu nastoletni użytkownicy marihuany są zagrożeni późniejszym pojawieniem się psychozy. Badanie nie udowadnia też, że jedno powoduje drugie. Genetyka również może wyjaśniać zaistniały związek.

Możemy powiedzieć, że u niektórych ludzi najpierw jest marihuana, a potem psychoza. Ale u niektórych, którzy mają niezdiagnozowaną psychozę, może okazać się, że marihuana poprawia ich stan, dodaje Griffith-Lendering.

Komentarze do: Powiązanie między marihuaną a chorobą umysłową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz