Szukaj

Popularne używki o nazwie „sól do kąpieli” działają jak kokaina

Podziel się
Komentarze0

W ciągu ostatnich 5 lat „sole do kąpieli” zyskały popularność wśród fanów używek. Były ogólnodostępne w Stanach Zjednoczonych i dozwolone przez tamtejsze prawo. Można było kupić je sklepikach z żywnością lub zamówić przez internet. Rząd w żaden sposób nie kontrolował ich dystrybucji.Najnowsze badania wykazały, że znajdujący się w nich mefedron – pochodna katynonu – jest odpowiedzialny za uzależnienia i kilka zgonów wśród zażywających go. Dlatego substancja została już zakazana w kilku krajach.

W październiku 2011 roku Administracja Legalnego Obrotu Lekarstw (ang. DEA), amerykańska agencja rządowa, umieściła mefedron na pierwszej liście ustawy o substancjach kontrolowanych. Znalazł się tam na rok, a agencja przewidziała jego dalsze badania.

- Wpływ mefedronu na układ nagrody, zwany także ośrodkiem przyjemności, jest porównywalny do wpływu kokainy – tłumaczy C.J. Malanga, profesor neurologii, pediatrii i psychologii na Uniwersytecie North Carolina School of Medicine, który bada substancję – tak, jak się spodziewaliśmy badanie wykazało, że mefedron ma silne właściwości uzależniające.


Badanie przeprowadzono na grupie laboratoryjnych myszy, wykorzystując autostymulację wewnątrzczaszkową (ang. ICSS) – technikę z lat 50, która pozwala sprawdzić jak substancja wpływa na układ nagrody.

Zwierzęta są uczone wykonywania podstawowych zadań – wciśnięcie nosem dźwigni, przycisku lub napędzanie koła dla gryzonii, jak w przypadku tego testu - po których wykonaniu dostaną nagrodę.

Podczas badania dorosłym zwierzętom przyczepiono elektrody stymulujące mózg. Pomiary wysiłku, jaki myszy wkładały w napędzanie koła i tym samym zdobycie nagrody, przeprowadzono przed, w trakcie i po tym, jak gryzonie dostały zróżnicowane dawki mefedronu lub kokainy.

W badaniu ICSS wszystkie substancje uzależniające, bez względu na to, jakie jest ich działanie farmakologiczne, wykazują takie same właściwości.

Kiedy podajemy narkotyk, zwierzęta starają się bardziej, żeby zdobyć nawet mniejszą nagrodę. W tym badaniu mefedron zachował się tak jak kokaina: zwiększył chęć zdobycia nagrody.

Wyniki badań opublikowano 21 czerwca 2012 w naukowym czasopiśmie Behavioural Brain Research.

Raport - współpracującego z prof. Malanga - doktoranta J.Elliot Robinsona zwracał uwagę na fakt, że mefedron „w niewłaściwy sposób aktywuje mózgowy ośrodek przyjemności, który jest odpowiedzialny za wzmocnienie bodźca nagradzającego”.

9 lipca prezydent Barack Obama podpisał ustawę zatwierdzoną przez Kongres, która trwale zakazuje sprzedaży „soli do kąpieli” w USA.red. Aleksandra Lasota-Barańska


Komentarze do: Popularne używki o nazwie „sól do kąpieli” działają jak kokaina

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz