Szukaj

Ponad 4 gram paracetamolu dziennie może zabić

Podziel się
Komentarze0

Zażywanie kilku dawek paracetamolu więcej niż pozwala na to oficjalna dawka, każdego dnia, przez kilka lat, może spowodować poważne szkody w zdrowiu, na tyle groźne, iż mogą skończyć się śmiercią. Tak właśnie ujawnia badanie zrealizowane przez zespół badaczy z uniwersytetu w Edynburgu, opublikowane w British Journal of Clinical Pharmacology.Nadmierna konsumpcja i regularna takich pastylek, przez dłuższy okres czasu, nie tylko jest trudna do wykrycia, ale również do leczenia, stwierdza brytyjski The Telegraph.

Osoby, które przybywają do szpitala po zażyciu, jednorazowym, nadwyżki lekarstw, mogą często zostać ocalone, ponieważ analizy krwi pozwalają ujawnić dokładną ilość leku w ich ciele. A to pozwala lekarzom bardzo szybko działać, żeby uratować ich wątrobę.

Jednakże, zażywanie leków rozłożone w czasie i jedynie w lekkim nadmiarze (ponad 4 g na dzień) jest ciężkie do wykrycia. Lekarze nie mogą wykryć tego problemu, ponieważ testy krwi nie pokazują anormalnie wysokich poziomów paracetamolu.


Jak podaje BBC News, doktor Kenneth Simpson i jego zespół przestudiowali rejestry medyczne 663 pacjentów, którzy ucierpieli z powodu uszkodzeń wątroby spowodowanych przez paracetamol. Stu sześćdziesięciu jeden pacjentów, którzy w istocie zażywali rozłożone w czasie nadmierne dawki paracetamolu, przez okres sześciu lat, aby uśmierzyć swoje bóle chroniczne, byli bardziej podatni na problemy wątrobowe i mózgowe, a także potrzebowali wspomagania oddychania.

Jak również, byli bardziej narażeni na zgon z powodu przeróżnych komplikacji. Jak uważa profesor Roger Knaggs, przesłanie jest proste: jeśli zażywasz paracetamolu więcej niż zalecana dawka (8 pastylek po 500 mg), nie opanujesz lepiej w ten sposób bólu, ale uszkodzisz swoje zdrowie.

Badanie wykazało również, że pacjenci, którzy zażywają pastylki powyżej zalecanych dawek, robią to przede wszystkim po to, aby uśmierzyć bóle pleców, bóle zębów albo bóle głowy. Średnio mają oni 39 lat i mają większe skłonności do nadużywania alkoholu.

Krótko mówiąc, badanie to pokazało, że nadmierne przypadkowe dawki paracetamolu mogą mieć konsekwencje o wiele poważniejsze niż jednorazowa duża dawka zażyta w intencjach samobójczych.

Komentarze do: Ponad 4 gram paracetamolu dziennie może zabić

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz