Szukaj

Pomocy, alergia!

Podziel się
Komentarze0

Swędzenie, zaczerwienienie, krostki, pęcherzyki. W ten sposób mogą objawiać się alergie skórne. Jak rozpoznać, co konkretnie nam dolega? Alergia może mieć różnorakie podłoże. Zacznijmy więc od takiej, do której sami możemy się przyczynić, a mianowicie kontaktowego zapalenia skóry.

Pomocy, alergia!

Kontaktowe zapalenie skóry

W tym przypadku najbardziej narażonymi osobami są te o skórze delikatnej i wrażliwej, choć oczywiście może się to przytrafić większości z nas.

Kontaktowe zapalenie skóry to nic innego jak reakcja alergiczna na zbyt silnie działający kosmetyk, substancje konserwujące w nim zawarte lub też po prostu jego składniki (czasem nawet te naturalne). W związku z tym najlepiej wybierać preparaty testowane alergiczne czy też linie dla skóry wrażliwej. Kupno kosmetyków aptecznych zamiast drogeryjnych będzie najlepszym rozwiązaniem.

Oprócz substancji do pielęgnacji ciała, nasza skóra może również alergicznie reagować na niektóre metale, mowa tu o niklu. Jest on używany do produkcji oprawek okularów, a także do taniej biżuterii. Czasem kupując srebrny zegarek, nie mamy świadomości, że może on zawierać ten oto pierwiastek. Aby uniknąć zaczerwień i krostek na skórze przy noszeniu tego typu produktów, najlepiej szukać takich z metką „Nickel free”.

Atopowe zapalenie skóry

Do trudnych w leczeniu chorób należy atopowe zapalenie skóry. Przez nieprawidłowe reakcje organizmu, skóra pozbawia się warstwy ochronnej skóry. Tym samym czynniki takie jak mydło, szampony zawierające SLS (Sodium Lauryl Sulfate), a także produkty żywnościowe (mleko, jajka itp.) wywołują reakcję alergiczną. Osoby z AZS skarżą się na świąd, zaczerwienie i przesuszenie skóry. Często, choć nie zawsze chorobie towarzyszą również inne objawy takie jak zapalenie spojówek, przewlekły lub sezonowy katar czy też astma oskrzelowa.


By zapobiegać nasileniu się objawów należy:
  • unikać żywności, która powoduje nasilanie się objawów;
  • ograniczyć używanie silnie działających środków myjących;
  • nie przesuszać skóry;
Pokrzywka kontaktowa

Pokrzywka kontaktowa może mieć przebieg zarówno alergiczny, jak i niealergiczny. Ta pierwsza powstaje po kontakcie z alergenami np. cytrusami, ziemniakami, szparagami, cebulą, a także sierściami zwierząt. Niealergiczna odmiana tej choroby związana jest między innymi z ukąszeniami owadów, kontaktem z niektórymi roślinami lub lekami. 

Pokrzywka objawia się świądem, zaczerwienieniem, a czasem także bólem skóry, która miała kontakt z alergenem. W tym wypadku najlepszym sposobem na radzenie sobie z dolegliwościami jest histamina.

Uczulenie na wodę

Niestety to prawda, uczulenie na wodę istnieje. Woda w czystej postaci nie powinna być alergenem (choć i takie przypadki się zdarzają), bardziej chodzi o substancje, które moją się w niej znajdować, a konkretniej: chlor czy też różnego rodzaju metale. Objawy alergii na wodę mogą pojawić się już po minutowym kontakcie z nią. Bąble i zaczerwienienie skóry sprawiają, że wzięcie prysznicu staje się praktycznie niemożliwe.

Pomocy można szukać w łagodzących podrażnienia kremach i maściach. Istotnym jest również rozpoznanie czy jesteśmy uczuleni na czystą, destylowaną wodę, czy substancje zawarte w wodzie miejskiej.

Komentarze do: Pomocy, alergia!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz