Szukaj

Polio odradza się w Somalii

Podziel się
Komentarze0

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała pojawienie się w Somalii nowego dzikiego wirusa polio, po raz pierwszy od marca 2007. 21 kwietnia 2013 roku wirus polio typu 1 (PV1) został wyizolowany u 37-letniej kobiety w rejonie Banaadir, na wschodzie kraju. Jak podkreśla WHO, sekwencjonowanie DNA wirusa w celu ustalenia jego pochodzenia jest w toku. Wstępne wyniki badań zostaną opublikowane najszybciej jak to możliwe.Władze sanitarne są w pogotowiu. Do 16 maja w rejonie Banaadir zostanie zaszczepione 350 000 dzieci w wieku poniżej 5 lat. To pierwsza kampania szczepień prowadzona w centrum i na południu kraju od 2009 roku.

- Potwierdzenie cyrkulacji wirusa polio stanowiłoby poważne zagrożenie dla krajowego i międzynarodowego zdrowia publicznego - dorzuca WHO w komunikacie. - Zaleca się, aby wszystkie kraje afrykańskie oraz wschodnie kraje śródziemnomorskie objęte nadzorem WHO zintensyfikowały monitorowanie sytuacji w sprawie wirusa polio.

   
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła ostatnio nowy plan wyeliminowania polio w 2018 roku. Choroba ta powinna była być zlikwidowana na początku XXI wieku, jednak w 2004 roku władze stanu Kano w Nigerii zdecydowały się wstrzymać kampanię szczepień z powodów religijnych. Dwa lata później odnotowano w Nigerii ponad 1 000 przypadków zachorowań. Następnie ponownie zainfekowane zostało 25 krajów w Afryce i w Azji.
   
Obecnie polio (choroba Heinego-Medina) pozostaje endemiczne w trzech krajach: Afganistanie, Pakistanie i Nigerii.

Od początku 2013 roku WHO zanotowała 27 przypadków choroby w tych trzech krajach, w tym 18 w Nigerii, a teraz także 1 w Somalii. W 2012 roku odnotowano 37 zachorowań w Afganistanie, 58 w Pakistanie i 122 w Nigerii. W sumie to 217 przypadków, do których doliczyć należy 5 z Nigru i 1 z Czadu.

Spada więc liczba zachorowań na polio. Jednak w walce z tą chorobą najmniejsze rozprzężenie może zniweczyć nadzieję na całkowite wyeliminowanie zachorowań. I to na długie lata...

Komentarze do: Polio odradza się w Somalii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz