Szukaj

Pochodzenie "Alp" na Antarktyce w końcu wyjaśnione

Podziel się
Komentarze0

Badanie ujawnia istnienie wielkich skarbów geologicznych, schowanych w górskim łańcuchu Antarktyki, w dolinie długiej na 2 500 kilometrów, pod kilometrami lodu. Badanie to wyjaśnia również, w jaki sposób powstały te prawdziwe Alpy na biegunie.Jedna dziesiąta skorupy ziemskiej pozostaje praktycznie nieznana. Jest ona schowana pod lodową pokrywą rozmiaru Kanady, na wschodzie Antarktyki. Ale w przeciwieństwie do tego, co moglibyśmy sobie wyobrażać, ten region globu, kiedyś sąsiadujący z Australią, jest najeżony dolinami i górami.

Największy z tych górskich subglacjalnych łańcuchów górskich, czyli łańcuch Gamburtsev, jest porównywalny pod względem powierzchni z Alpami prawdziwymi, europejskimi. Tutaj również znajdują się szczyty o wysokości 2 700 m i rozciągają się na 1 200 kilometrach długości.

Na takiej wysokości, ten surowy teren jest charakterystyczny dla gór „młodych”, a więc a priori jest niekompatybilny z bardzo starą historią powstania Antarktyki.

W badaniu, opublikowanym przez przegląd brytyjski Nature, naukowcy z British Antarctic Survey (BAS), przedstawiają klucz do tej zagadki. Ten układ przypomina jeden z największych cudów geologicznych świata, Wielkie Rowy Afryki wschodniej, wyjaśnia Fausto Ferraccioli, który kierował tym badaniem. Dostarcza nam to brakującego elementu układanki, który pozwala wyjaśnić subglacjalny łańcuch Gamburtsev.


Mechanizm powstawania wieloetapowy

Ten brakujący element został wyszperany pod trzema kilometrami lodu i ma ponad miliard lat. Czyli powstał wcześniej, niż rośliny i zwierzęta zostały ewoluować na stałym lądzie. W tej epoce, wiele kontynentów albo mikro-kontynentów weszło ze sobą w kolizję, zderzyło się i wybrzuszyło najstarsze skały, które składają się na łańcuch Gamburtsev. W ten właśnie sposób powstała gruba skorupa ziemska ponad 70-kilometrowa.

Z biegiem czasu, te oryginalne góry zostały zniszczone, ale ich „korzenie” pozostały bardzo zwarte i zimne, jak wyjaśnia BAS. Później, jakieś 250 000 000 lat temu, a następnie na nowo, 150 000 000 lat później, zjawiska rozszczepienia rozerwały skorupę ziemską i stworzyły zamknięte i podniesione doliny, dokładnie takie same, jak w dolinie Wielkich Rowów Afrykańskich.

Pierwsze próbki skał wkrótce pobrane

Jakieś 34 000 000 – 14 000 000 lat temu, rzeki i lodowce wyrzeźbiły wyżyny i spektakularne pejzaże, które aktualnie przedstawia łańcuch Gamburtsev. Aby dotrzeć do takich rezultatów, naukowcy musieli obserwować i analizować pejzaże sublodowcowe na 2 milionach kwadratowych powierzchni.

Dokonali tego dzięki samolotom specjalnie w tym celu wyposażonym. Przyszły etap będzie polegał na stworzeniu ekipy, która pobierze pierwsze próbki z łańcucha Gamburtsev.

Jest to zaskakujące, ale nawet jeśli posiadamy próbki z księżyca, to nie mamy żadnej z tych gór, powiedział Robin Bell, geolog z amerykańskiego uniwersytetu Columbia, który wziął udział w badaniu nad łańcuchami górskimi Antarktyki.

Komentarze do: Pochodzenie "Alp" na Antarktyce w końcu wyjaśnione

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz