Szukaj

Po leku Mediator, AFSSAPS poddaje w wątpliwość Epitomax jako środek tłumiący głód

Podziel się
Komentarze0

Od czasów afery Mediator, agencja francuska AFSSAPS okazuje się bardzo ostrożna i przygląda się na nowo zastosowaniu poza oficjalnym wskazaniem pewnego leku, czyli właśnie Epitomaxu. Lek antymigrenowy i antyepileptyczny, jest on przepisywany także jako środek na stłumienie głodu i w tych ramach ma prezentować bardzo poważne skutki niepożądane.


Po leku Mediator, teraz Epitomax? Francuska agencja AFSSAPS ostrzega lekarzy oraz pacjentów przeciwko używaniu poza oficjalnym wskazniem (AMM, autorisations de mise sur le marché) tego lekarstwa antyepileptycznego i antymigrenowego, który jest stosowany również jako środek na stłumienie apetytu.

Epitomax (topiramat) jest wskazany jako lek antyepileptyczny u dorosłych i u dzieci, a także jako środek przeciwko migrenie wyłącznie u dorosłych, przypomina francuska agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zrowotnych. Używanie go jako środka tłumiącego apetyt może okazać się niebezpieczne dla zdrowia pacjentów.

Wiele skutków ubocznych może pojawić się w efekcie takiego stosowania, przede wszystkim na poziomie nerek, oczu albo metabolizmu.


Poza tym, topiramat zmniesza skuteczność antykoncepcji estrogenowo-progestagenowej u kobiet. Naraża on płód na różne deformacje, kiedy przekracza barierę łożyska, podkreśla francuska agencja.

Skutki te mogą się pojawić u każdego pacjenta leczonego tym lekiem, a także mogą się zwiększyć u osób, dla których molekuła ta nie jest wskazana jako środek antyepileptyczny i antymigrenowy.

Zawsze respektować zastosowania przewidziane w AMM

Agencja AFSSAPS przypomina, że przed każdym nowym użyciem, każda substancja jest przedmiotem kompletnej ewaluacji wszystkich aspektów związanych z jakością, skutecznością i bezpieczeństwem użycia.

Lekarze przepisujący lek są więc nawoływani do ścisłego respektowania wskazań przewidzianych w AMM.

Epitomax dostępny jest od 1996 roku jako lek antymigrenowy i antyepileptyczny, a sprzedaż tego leku jest względnie stabilna od trzech lat. Każdego miesiąca jest sprzedawane od 80 000 do 90 000 opakowań.

Używanie poza oficjalnym wskazaniem niektórych leków jako środków odchudzających ujawnia wielkie zapotrzebowanie populacji w tej dziedzinie. Jednakże, próby stracenia na wadze nie są błahostką i mogą mieć konsekwencje dla zdrowia, podkreśla AFSSAPS. Ludzie tacy powinni być objęci indywidualną opieką i długoterminową kontrolę lekarską.

Komentarze do: Po leku Mediator, AFSSAPS poddaje w wątpliwość Epitomax jako środek tłumiący głód

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz